Alkoholizm a wątroba – jakie choroby powoduje picie alkoholu?

Alkoholizm stanowi chroniczną i postępującą chorobę, u podstaw której znajduje się nadmierne spożycie alkoholu. Substancja ta ma negatywny wpływ na organizm człowieka, co prowadzi do występowania licznych schorzeń i chorób współwystępujących. Jednym z najbardziej narażonych na toksyczne działanie alkoholu organem jest wątroba.

Wpływ alkoholu na wątrobę

Alkohol stanowi jedną z głównych przyczyn występowania chorób wątroby. Nadmierne spożycie tej substancji wiąże się z destabilizacją procesów utleniania i redukcji w obrębie komórki, a także wystąpieniem tak zwanego stresu oksydacyjnego, czyli zaburzeniem równowagi między działaniem wolnych rodników tlenowych i usuwających je mechanizmów. To właśnie stres oksydacyjny uznawany jest za jedną z głównych przyczyn uszkodzenia wątroby. Przeprowadzone badania wskazują, że ryzyko wystąpienia chorób wątroby znacząco wzrasta przy dziennym spożyciu wynoszącym powyżej 80 g etanolu, czyli ilości odpowiadającej dwóm litrom piwa i jednemu litrowi wina. Warto jednak zaznaczyć, że skutki picia alkoholu dla wątroby różnią się w zależności od pochodzenia etnicznego oraz płci – z danych statystycznych wynika, że kobiety są bardziej niż mężczyźni podatne na uszkodzenia wątroby spowodowane nadmiernym spożyciem etanolu.

Choroby wątroby wywołane nadmiernym spożyciem alkoholu

Wśród najczęściej występujących chorób wątroby wywołanych nadmiernym spożyciem alkoholu należy wymienić stłuszczenie, marskość oraz zapalenie tego organu.

Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby to schorzenie, na które cierpi nawet 90% wszystkich osób nadmiernie spożywających alkohol. Polega ono na nadmiernym gromadzeniu lipidów przybierających formę kropli tłuszczu. Wypełniają one komórki, z których zbudowana jest wątroba, i powodują powstawanie ziarniaków tłuszczowych w miąższu organu. Nabrzmiałe z powodu tłuszczu komórki mogą następnie pękać, powodując poważne uszkodzenia. Stłuszczenie wątroby przebiega najczęściej bezobjawowo. Jedyną odczuwalną dolegliwością może być dyskomfort w jamie brzusznej spowodowany powiększeniem organu. Nieleczone stłuszczenie wątroby prowadzi do wystąpienia zmian martwiczo-zapalnych i może w efekcie powodować powstanie marskości oraz zapalenia tego organu. Do powstrzymania rozwoju schorzenia konieczne jest zaprzestanie spożywania alkoholu.

Marskość wątroby

Marskość to choroba powodująca martwicę hepatocytów i zwłóknianie wątroby, które prowadzą do zaburzeń czynności tego organu. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów tego schorzenia można wymienić:

  • powiększony obwód brzucha,
  • biegunki,
  • wzdęcia,
  • nudności,
  • wodobrzusze,
  • zanik mięśni kończyn górnych i dolnych,
  • zmiany naczyniowe,
  • wzmożoną pigmentację skóry,
  • białe przebarwienia na paznokciach,
  • łatwe powstawanie siniaków,
  • wygładzenie języka.

W leczeniu marskości wątroby konieczne jest zaprzestanie spożycia alkoholu i stosowanie właściwie zbilansowanej diety. Całkowite wyleczenie schorzenia nie jest możliwe, da się jednak spowolnić jej postępowanie, a we wczesnych etapach doprowadzić także do regresji włóknienia wątroby.

Zapalenie wątroby

Zapalenie wątroby wiąże się z występowaniem przewlekłego stanu zapalnego tego narządu oraz stłuszczeniem różnego stopnia, zwyrodnieniem balonowatym komórek wątroby i rozwijającym się zwłóknieniem. Schorzenie to przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, a występujące w zaawansowanym stadium objawy charakteryzuje duża różnorodność. Są to między innymi:

  • nudności,
  • wymioty,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • wodobrzusze,
  • obrzęki brzucha i kończyn,
  • żółtaczka.

Zmiany wywołane łagodnym i umiarkowanym zapaleniem wątroby ustępują w ciągu kilku miesięcy od zaprzestania spożycia alkoholu.

Wpływ alkoholu na funkcjonowanie całego organizmu

Spożycie alkoholu ma widoczny negatywny wpływ nie tylko na wątrobę, lecz także funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Nawet niewielkie dawki tej substancji obniżają sprawność układu nerwowego i powodują zaburzenia ruchu, wzroku oraz słuchu. Osoby nadużywające alkoholu są znacznie bardziej narażone na rozwój infekcji wirusowych i bakteryjnych, a także na otyłość, co wynika z wysokiej kaloryczności napojów wyskokowych. Do najgroźniejszych chorób diagnozowanych wśród osób pijących, poza chorobami wątroby, zaliczają się nadciśnienie tętnicze, kardiomiopatia, osteoporoza oraz depresja.

Detoks alkoholowy

Osoby nadużywające alkoholu powinny jak najszybciej podjąć terapię odwykową w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień, dzięki której zaprzestaną picia i będą mogły właściwie zadbać o swoją wątrobę. Pierwszym etapem leczenia jest detoks alkoholowy, za pomocą którego dochodzi do wydalenia z organizmu toksycznych substancji. W początkowej fazie poddawana detoksowi osoba może odczuwać niepokój, rozdrażnienie i inne nieprzyjemne skutki odstawienia alkoholu, wsparcie ze strony wykwalifikowanych lekarzy i terapeutów pozwoli jednak przetrwać ten trudny okres. Dzięki przeprowadzonemu w ośrodku leczenia uzależnień detoksowi, osoba nadużywająca alkoholu ma możliwość uzyskać stan trzeźwości w bezpiecznym środowisku i stworzyć silną podstawę do dalszej terapii uzależnienia.