Co decyduje o naszym zadowoleniu z prezentu?

Zadowolenie z prezentu zależy od wielu czynników, między innymi od upodobań, gustów, marzeń i potrzeb osoby obdarowanej. Idealny prezent to taki, który osoba obdarowana sama by sobie kupiła, ale z jakiś powodów tego nie zrobiła. Wybór właściwego upominku jest trudniejszy w sytuacji względnego dobrobytu powodującego zaspokajanie bez problemu swoich potrzeb. Więcej ciekawostek i praktycznych wskazówek znajdziecie w artykule.

Zwyczaj wręczania prezentów

Często się zdarza, że otrzymujemy prezent, z którego jesteśmy niezadowoleni. Badania holenderskiego banku ING przeprowadzone w całej Europie w 2017 roku potwierdzają, że 23%, czyli co piąty Europejczyk nie jest zadowolony z prezentu. Najczęściej wskazywane nietrafione upominki to perfumy z powodu zapachu, bądź kosmetyki, buty w złym fasonie lub rozmiarze oraz swetry. Wobec tego zrezygnujmy z zakupu tych rzeczy, gdyż jak widać z badań, będą one przysłowiowym nietrafionym upominkiem. Z badań ING wynika, że wartość nietrafionych prezentów w Polsce wynosi około 70-90 złotych. Polacy najczęściej wręczają perfumy, kosmetyki, potem zabawki, książki, słodycze, ubrania. Bezpieczną sytuacją jest zorientowanie się przed zakupem, czego osoba obdarowana oczekuje, jaki upominek ją zadowoli. Wtedy mamy gwarancję, że nie zostanie on wciśnięty w najgłębsze zakamarki szuflady.

Natomiast nie warto wręczać prezentów, które przekraczają możliwości finansowe osoby obdarowanej. Każdy z nas po otrzymaniu upominku chciałby się zrewanżować tym samym. Jeśli jednak nas na to nie stać, to może powodować frustrację i duży dyskomfort wynikający z  braku możliwości zakupu równie drogiego prezentu.

Nieudany prezent, i co dalej?

Warto przewidzieć sytuację zwrotu do sklepu nietrafionego podarunku. Problemu nie ma wtedy, gdy został on zakupiony przez Internet. Zwrotu można dokona w terminie 14 dni od jego odbioru bez podania przyczyny. Problem może pojawić się wtedy, gdy został on zakupiony w tradycyjnym sklepie. Możliwość jego zwrotu zależy od sprzedawcy, który stawia warunki. Może nie przyjąć towaru, wymienić go na inny, bądź przelać pieniądze na kartę podarunkową.

wręczanie prezentu

Sytuacja jest prosta w przypadku uszkodzenia towaru. Wtedy obowiązkiem sprzedawcy jest jego przyjęcie, jednak należy zachować dowód zakupu. Można w takiej sytuacji żądać od sprzedawcy naprawy towaru, obniżenia ceny lub w ogóle zwrotu pieniędzy. Na reklamację przewiduje się okres dwóch lat od daty zakupu. Nietrafiony prezent możemy również po prostu odsprzedać znajomej osobie, bądź w Internecie na przeróżnych serwisach aukcyjnych. Jest to łatwy sposób znalezienia nabywcy nietrafionego prezentu. Mamy wtedy możliwość zakupu wymarzonego przez nas upominku, dzięki pozyskanym w ten sposób środkom finansowym, który bardziej odpowiada naszym potrzebom. Niepożądany przez nas prezent natomiast sprawi radość innej osobie. Jednym ze sposobów pozbycia się nietrafionego prezentu jest obdarowanie nim kogoś z naszego, komu sprawi radość i spełni oczekiwania, będzie po prostu przydatny. Pamiętać należy o tym, by nie sprawiając przykrości ofiarodawcy, uszczęśliwić nim inną osobę.

Jak wzbogacić nasz prezent?

Receptą na podniesienie atrakcyjności upominku jest piękne opakowanie. Dzięki niemu nawet drobiazg zamieni się w wytworny i oryginalny upominek. Rynek oferuje różne rodzaje opakowań. Wystarczy umieścić upominek w kartonowym koszu na prezenty na różne okazje: święta Bożego Narodzenia, Wielkanocne, Nowy Rok, karnawał, ślub, Walentynki, imieniny i wiele innych,  by podnieść jego atrakcyjność.

Jeśli prezentem będzie wino, to warto umieścić je w ozdobnym kartonowym opakowaniu specjalnie dla niego przeznaczonym, zaopatrzonym w uchwyty do przenoszenia i z usztywnionym dnem dla zabezpieczenia przed zniszczeniem towaru. Sztywne i stabilne, ale i efektownie piękne w wyglądzie, eleganckie opakowania kartonowe na butelki pozwolą na zapakowanie alkoholu na każdą okazję. Dodadzą szyku dzięki ich wysokiej jakości. Sprzedawcy oferują również kartonowe opakowania na biżuterię oraz inne opakowania na upominki. Bogaty wybór torebek papierowych, kartonowych koszy na prezenty, opakowań na wino czy biżuterię pozwala dobrać opakowanie do prezentu w taki sposób, aby ono samo było atrakcyjnym podarunkiem. Kupując prezent, warto dowiedzieć się jak najwięcej o marzeniach, potrzebach i gustach osoby obdarowanej, by upominek spełnił jej oczekiwania i marzenia. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to wspomagajmy się pięknym opakowaniem, które samo może być już prezentem.