Czy grillowanie na gazie jest drogie?

Wraz z końcem chłodnych zimowych miesięcy coraz częściej myślimy o odpoczynku na świeżym powietrzu i grillowaniu. Polacy coraz śmielej wypróbowują nowe grillowe przepisy i inwestują w sprzęt do przyrządzania prawdziwie profesjonalnego barbecue.

Betonowe grille, jak i inne rodzaje zabudowy rusztu, przestały już dziwić na podwórkach. Być może sam zamierzasz zainwestować w grill ogrodowy gazowy i zastanawiasz się, czy takie rozwiązanie opłaca się pomimo ostatnich podwyżek cen energii. Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiąż swój dylemat!

Grill ogrodowy – gazowy czy tradycyjny?

Grille w zabudowie to cieszące się coraz większą popularnością wyposażenie ogrodu. Instalacja takiego urządzenia pozwala na organizowanie wielogodzinnych biesiad, wygodne przygotowywanie nawet skomplikowanych posiłków i grillowanie kilku porcji naraz. Nie mówiąc już o tym, że pięknie się prezentuje i wprowadza na nasze podwórko świeży powiew elegancji i nowoczesności.

Mnóstwo osób zastanawia się, jakiego rodzaju grill umieścić na stałe w swoim ogrodzie. Dla niektórych nazwa ta wciąż nierozerwalnie kojarzy się z tradycyjnym węglowym paleniskiem i charakterystycznym dla niego zapachem. Nie ma jednak dowodów na to, że inne typy urządzeń grillowych nie są w stanie nadać mięsu i warzywom smaku i aromatu, jaki wiążemy z dymem żarzących się węgli. Nowoczesne rozwiązania posiadają do tego wiele ciekawych zalet.

Grill gazowy jest znacznie łatwiejszy w rozpalaniu niż tradycyjne palenisko pod rusztem. Nie wymaga rozpałki ani oczyszczania z popiołu gromadzącego się w grillach na węgiel. Dodatkowo pozwala na znacznie dokładniejsze manipulowanie temperaturą.

Jaką butlę gazową zamontować w grillu?

Butlę gazową warto zakupić jeszcze przed zamontowaniem grilla. Na rynku znajdziemy trzy rodzaje butli:

  • Butlę gazową Nano z czystym propanem przeznaczoną do użytkowania przy mniejszych grillach, która nie uwalnia więcej niż 1,5 kg gazu na godzinę. Ceny takich butli oscylują około 45 złotych;
  • Pięciokilogramową butlę gazową z mieszanką propan-butan do średnich urządzeń grillowych. Ceny pięciokilogramowych butli potrafią się bardzo wahać. Najtańsze modele kupimy za 100 – 110 zł;
  • Jedenastokilogramową butlę gazową z mieszanką propan-butan, która jest idealnie nadaje się do dużych urządzeń, ale niestety nie zmieści do mniejszych grilli. Cena takiej butli może wynieść około 170 zł.

Oczywiście powtórne nabijanie butli, które już posiadamy będzie odpowiednio tańsze. Przed pierwszym uruchomieniem grilla sprawdź, czy butla jest prawidłowo podłączona, czy wszystkie przewody są dobrze zamontowane.

Na jak długo wystarcza jedna butla gazowa do grilla?

To, na jak długo jedna butla gazowa wystarczy nam do grillowania zależy od wielu czynników. Przede wszystkim będzie to moc palników i czas grillowania. Te będą się jednak zmieniały w zależności od przyrządzanych potraw. Przykładowo, pierś z kurczaka powinno się grillować przez 15 minut a filet rybny przez 20 minut, jednak na mniejszym ogniu. Do tego dochodzi czas i energia potrzebne na rozgrzanie grilla.

Musimy zatem przyjąć pewne uśrednione wartości, które nie zawsze w stu procentach pokryją się z rzeczywistością. Przyjmuje się, że jedna butla gazowa o pojemności 11 kg wystarcza na od 34 do 37 godzin grillowania.

Dobrą praktyką jest posiadanie dwóch butli gazowych, na wypadek, gdyby zużytą butlę trzeba było wymienić w trakcie spotkania ze znajomymi. Dzięki temu unikniemy rozczarowania naszych gości i talerzy pełnych surowego mięsa, którego nie uda się już upchnąć w lodówce.

Gdzie ustawić grill gazowy?

Przed montażem grilla gazowego musimy wybrać dla niego odpowiednie miejsce na podwórku. Na szczęście nie ma konieczności maskowania go i ukrywania przed wzrokiem gości, ponieważ zgodnie z nowoczesnymi trendami, grill jedynie dodaje ogrodowi elegancji i uroku.

Ze względów bezpieczeństwa grill gazowy powinien stać w miejscu dobrze osłoniętym od podmuchów wiatru i promieni słonecznych. Świetnie odnajdzie się więc w pobliżu ściany domu lub altany. Ustawiając go blisko swojego mieszkania unikniesz także konieczności noszenia ciężkich misek z jedzeniem przez cały ogród. Jeżeli zadbasz o dobre oświetlenie urządzenia do grillowania, Twoje biesiady będą mogły trwać aż do późnych godzin wieczornych.