Czy można prać poduszki i kołdrę?

Częsta zmiana pościeli jest konieczna dla zachowania zdrowia i komfortu snu. A co z kołdrą i poduszką? Przecież podobnie jak do pościeli również do kołdry i poduszki przenika z naszego ciała złuszczony naskórek i pot, który jest powodem pojawienia się grzybów, bakterii i roztoczy. Skoro pierzemy pościel ze względów higienicznych, to pranie kołdry i poduszki jest niezbędne z tych samych powodów.

Nie bez znaczenia pozostaje tu także komfort codziennego wypoczynku. Przyjemnie jest położyć się pod czystą i pachnącą kołdrą i wesprzeć głowę na świeżej poduszce. Długość użytkowania kołdry i poduszki zależy w dużej mierze od nas, a przede wszystkim od tego, jak o nie dbamy. Czy wietrzymy je w ciepłe dni, wstrząsamy codziennie dla poruszenia wsadu?

Częstotliwość prania kołder i poduszek zależy przede wszystkim od stopnia ich zabrudzenia i materiału, z jakiego zostały wykonane. Dzięki praniu również przedłużamy czas użytkowania kołder i poduszek. Najlepiej robić to w dzień ciepły i wietrzny, ale niekoniecznie słoneczny.

Pranie kołder i poduszek z wypełnieniem z puchu i pierza

Kołdra z puchu lub pierza po pewnym czasie użytkowania ma tendencję do zbijania się, dlatego wydaje się nam dużo cieńsza niż w chwili zakupu. Puch i pierze są bardzo wrażliwe na działanie wysokiej temperatury i detergentów. Silny detergent może spowodować zniszczenie naturalnego wypełnienia, dlatego nie zaleca się częstego prania kołder i poduszek z puchu lub pierza. Jeśli natomiast użytkownik jest alergikiem, to oczywiście pranie powinno odbywać się częściej dla likwidacji roztoczy, wirusów i bakterii.

Kluczowe w przypadku takich kołder i poduszek jest ich właściwe pielęgnowanie, polegające na częstym wietrzeniu, najlepiej w mroźne dni w celu pozbycia się roztoczy i innych drobnoustrojów, codzienne strzepywanie w celu odzyskania pierwotnego kształtu, unikania zgniatania. Jeśli na kołdrze pojawią się plamy, to najlepiej usuwać je od razu wodą z mydłem.

Łatwiej jest wyprać poduszkę, na przykład w pralce automatycznej. Kołdra może sprawić nam więcej problemów ze względu na swoje rozmiary. Jeśli nie potrafimy sobie poradzić z wypraniem dużej kołdry, to można skorzystać z usług specjalnych zakładów lub pralni, które wymienią przy okazji tkaninę, w której znajduje się wkład, czyli wsyp. Dobrze jest wykonać tę czynność co dwa lub trzy lata. Niewłaściwe wypranie kołdry z wypełnieniem naturalnym i nieodpowiednie jej wysuszenie może spowodować pojawienie się przykrego zapachu kołdry i zniszczenie wsadu. Nie zaleca się również suszenia pierza lub puchu na słońcu.

jak często prać kołdrę

Aby cieszyć się ładnym wyglądem naszej sypialni, warto prać nie tylko pościel, ale i wkłady – kołdry i poduszki.

Pranie kołder i poduszek z wypełnieniem z włókien syntetycznych

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym dla dzieci powinno prać się często, na przykład raz na miesiąc. Starszym dzieciom i dorosłym możemy odświeżyć kołdrę raz na 3 do 5 miesięcy. Dorosłym wystarczy wyprać kołdrę raz na pół roku. Temperatura i sposób prania zwykle znajduje się na metce produktu i należy się nią kierować przy wyborze programu prania. Jeśli zamierzamy jedynie odświeżyć kołdrę, wystarczy temperatura 40 stopni Celsjusza. W sytuacji konieczności pozbycia się roztoczy, bakterii i grzybów musimy wybrać wyższą temperaturę prania, przynajmniej 60 stopni.

Inaczej jest w przypadku alergików, którzy powinni posiadać specjalne kołdry antyalergiczne, które umożliwiają ich pranie w temperaturze od 60 do nawet 80 i 90 stopni Celsjusza, co dwa do czterech tygodni po to, by zabić roztocza i inne drobnoustroje.

Dla zachowania puszystości i miękkości kołdry i poduszki należy po zakończeniu pacy pralki niezwłocznie wyjąć jej zawartość, roztrzepać i wywiesić do wysuszenia w miejscu przewiewnym, nie nasłonecznionym, aby uniknąć deformacji włókien. W trakcie suszenia należy kołdrę i poduszkę roztrzepywać i przewracać po to, by zapobiec zlepianiu się wkładu.

Pranie kołdry i poduszki z różnych materiałów jest koniecznością. W jego trakcie należy koniecznie pamiętać o zaleceniach producenta w celu przedłużenia okresu ich użytkowania.