Czy rehabilitacja po artroskopii kolana jest potrzebna?

Artroskopię kolana wykonuje się w celach zarówno diagnostycznych, jak i leczniczych. W obu przypadkach jest to stosunkowo małoinwazyjny zabieg, zwłaszcza jeśli porównamy go z innymi rodzajami operacji. Na czym polega artroskopia kolana? Kiedy się ją stosuje? Jak wygląda rehabilitacja?

Czym jest artroskopia kolana?

Zabieg ten polega na wprowadzeniu do stawu kolanowego niewielkiego wziernika przez nacięcia na skórze, o długości ok. 0,5 cm. Dzięki temu możliwe jest dokładne obejrzenie stawu kolanowego i podjęcie decyzji odnośnie do niezbędnych metod dalszego leczenia. W przypadku artroskopii wykonywanej w celach leczniczych możliwe jest za jej pomocą wykonanie następujących zabiegów:

  • usunięcie uszkodzonej łąkotki,
  • przeszczep chrząstki stawowej,
  • rekonstrukcja więzadeł,
  • usunięcie błony maziowej,
  • szycie łąkotki,
  • usunięcie uszkodzonych więzadeł.

Ile czasu trwa rehabilitacja po artroskopii kolana?

W zależności od przypadku rehabilitacja po wykonaniu artroskopii kolana może trwać od 12 do 16 tygodni. Jak może przebiegać?

  • Przez pierwsze trzy tygodnie kluczowe jest odciążanie kolana po zabiegu, dlatego też ważne jest, aby pacjent poruszał się o kulach. 
  • Pomiędzy 3. a 6. tygodniem po operacji najważniejsze staje się stopniowe przywracanie sprawności kolana i odzyskanie utraconej masy mięśniowej. W tym czasie rozpoczyna się wykonywanie ćwiczeń mających na celu m.in. stopniowe obciążanie kolana.
  • Po 12. tygodniu można rozpocząć stopniowy powrót do normalnego funkcjonowania, jednak na intensywny wysiłek fizyczny trzeba odłożyć na pewien czas.

Jak może wyglądać rehabilitacja po artroskopii kolana?

Aby rehabilitacja była jak najbardziej skuteczna, musi zacząć się już od pierwszej doby po zabiegu. Pod okiem lekarzy pacjent rozpoczyna serię ćwiczeń przystosowanych do jego możliwości. Ich głównym założeniem jest rozmasowanie, rozciąganie i zachowanie sprawności mięśni zginających staw kolanowy. Jak jeszcze może wyglądać rehabilitacja kolana?

Odciążanie stawów

Ma ono kluczowe znaczenie szczególnie w pierwszych trzech tygodniach po zabiegu. Poruszając się o kulach, pacjent może być w ruchu nie więcej niż przez 2 godziny w ciągu dnia, przy czym jednorazowo czas ten nie powinien przekraczać 20 minut (chyba że lekarz zaleci inaczej). Konieczne jest również bardzo ostrożne wykonywanie ruchów i leżenie zgodnie z wytycznymi lekarza lub fizjoterapeuty. Na ogół zaleca się trzymanie nogi wyprostowanej i uniesionej lekko ponad poziom bioder podczas leżenia. 

Krioterapia

Jak powszechnie wiadomo, jest to określenie na leczenie za pomocą niskich temperatur. Główne zalety tej metody leczenia obejmują zwiększenie siły mięśniowej i poprawę krążenia krwi, przekłada się również na przyspieszenie procesów regeneracyjnych. Leczenie ma charakter miejscowy, polega na oddziaływaniu na chore miejsce temperaturą poniżej -100oC przez 2 do 3 minut.

Termoterapia

Do termoterapii zalicza się zarówno leczenie ciepłem, jak i wspomnianą już krioterapię, czyli leczenie zimnem. Tutaj skupimy się już jednak na dodatnich temperaturach. Jedną z metod termoterapii są sauny parowe, w których temperatura nierzadko przekracza 100oC, a wilgotność powietrza może sięgać nawet do 100%. Termoterapia jest doskonałym wyborem w przypadku leczenia stanów pourazowych i przyspieszania procesów gojenia. Sauna może również wspomóc zapobieganiu występowania sztywności w stawach. 

Jak kabina rehabilitacyjna wspomaga rehabilitację kolana?

Nie zawsze jednak możliwe jest skorzystanie z sauny w formie klasycznej. Z pomocą przychodzą zatem kabiny rehabilitacyjne, dostosowane do potrzeb osób z ograniczeniami. Ponadto zdarza się, że niektórzy mają obawy przed korzystaniem z tradycyjnych saun ze względu na panujące w nich wysokie temperatury. W kabinie rehabilitacyjnej kłopot ten zostaje w prosty sposób rozwiązany – początkowa temperatura to zaledwie 28oC, która jest podnoszona stopniowo do 34oC lub do maksymalnie 42oC. Ułatwia to korzystanie z sauny osobom w podeszłym wieku i wrażliwym na działanie wyższych temperatur.