Czy zmianą diety da się wyleczyć refluks żołądka?

Szacuje się, że z refluksem żołądka zmaga się nawet 20% społeczeństwa, co szczególnie dotyczy osób po ukończeniu 40 roku życia. Czym jednak dokładnie jest refluks żołądka? Jakie są jego charakterystyczne objawy? Jak wygląda diagnostyka i metody leczenia? Dowiesz się w poniższym artykule!

Czym jest refluks żołądka?

Refluks polega na cofaniu zawartości żołądka do przełyku, co jest wynikiem zarówno czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych dysfunkcji organizmu, takich jak:

  • zbyt wysokie ciśnienie w żołądku lub w jamie brzusznej,
  • uraz bariery antyrefluksowej,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku.

Czynniki zewnętrzne, sprzyjające powstawaniu refluksu, obejmują:

  • dietę bogata w tłuste potrawy,
  • palenie papierosów,
  • spożywanie nadmiernej ilości alkoholu,
  • brak aktywności fizycznej,
  • nadmiar stresu,
  • nadwagę.

Jakie są najczęstsze objawy w przypadku refluksu żołądka?

Objawy refluksu mogą być bardzo zróżnicowane i typowe dla tego typu dolegliwości, obejmując m.in. odbijanie, cofanie treści żołądkowej do przełyku, a także ból w klatce piersiowej, czy też zgagę. O refluksie możemy mówić na ogół wtedy, gdy wspomniane objawy utrzymują się przez dłuższy czas, np. miesiąc. Są jednak również wyjątkowo alarmujące sygnały, które mogą świadczyć o refluksie, powinny być jednak wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza. Mowa tu m.in. o krwawieniu z przełyku, wymiotach, czy też szybkiej utracie masy ciała.

Warto jednak nadmienić tutaj, że z refluksem mogą być powiązane objawy całkowicie niekojarzące się z tym schorzeniem. Zalicza się do nich m.in. częste zapalenie ucha, gardła lub zatok.

W jaki sposób zdiagnozować refluks?

Występuje kilka metod diagnostyki refluksu żołądka. Wyróżnia się tutaj gastroskopię, manometrię przełyku, a także PH-metrię. Poniżej przedstawiamy krótki opis każdej z tych metod.

Gastroskopia

Badanie polega na wprowadzeniu do przełyku giętkiego przewodu z kamerą. Aby jego przeprowadzenie było możliwe, pacjent, który zdecyduje się na gastroskopię w Jeleniej Górze w CM Zabobrze musi założyć specjalny ustnik, po czym lekarz znieczula mu gardło lidokainą w sprayu. Dzięki temu badanie jest bezbolesne, niemniej jednak powoduje duży dyskomfort m.in. poprzez odruchy wymiotne podczas połykania przewodu. Podczas badania lekarz ocenia stan przełyku, żołądka i dwunastnicy, a w razie konieczności może pobrać materiał do badania histopatologicznego.

Manometria przełyku

Jest to badanie dosyć podobne do gastroskopii, z tą jednak różnicą, że sonda nie jest wkładana do ust, lecz do nosa. Zadaniem manometrii jest zbadanie ciśnienia panującego w przełyku i przetworzenie go na impulsy przekazywane do komputera, które są następnie poddawane analizie. Tak jak w przypadku gastroskopii, lekarz podaje znieczulenie do nosa w formie sprayu lub żelu.

PH-metria przełyku

Tak samo, jak w przypadku manometrii, w celu wykonania badania, pacjentowi zakłada się sondę przez nos, z tą jednak różnicą, że konieczne jest noszenie jej przez 24 godziny w ramach wykonywania codziennych czynności, podczas których oceniana jest ilość kwasów żołądkowych, cofających się z żołądka do przełyku, a także to, przez jak długi czas one tam pozostają.

Szczególnie ważne jest pozostanie przy dotychczasowych nawykach, przyjmowanie stałych leków, a także notowanie w dzienniczku obserwacyjnym pór aktywności fizycznej i odpoczynku, a także pór spożywanych posiłków wraz z ich rodzajem i rodzaje odczuwanych dolegliwości wraz z określeniem czasu, przez który występowały.

Jakie są metody leczenia refluksu?

Leczenie refluksu obejmuje zarówno przyjmowanie środków farmakologicznych, jak i zmiany niektórych nawyków codziennych. Zażywane leki mogą obejmować środki hamujące wydzielanie kwasu solnego, zwane również inhibitorami pompy protonowej. Innym rozwiązaniem są leki zobojętniające kwas solny, a także środki osłonowe i leki przyspieszające perystaltykę.

obiad w pudełkach

Jeśli zaś mowa o zmianie codziennych nawyków, obejmują one wprowadzenie lekkostrawnej diety, a przede wszystkim rezygnację z potraw ostrych, tłustych i kwaśnych. Niewskazane jest spożywanie cytrusów, napojów gazowanych, a także soków owocowych.