Haft na tiulu w kwiaty – do jakich stylizacji się sprawdzi?
Każdy z nas ma potrzebę wyrażenia siebie poprzez własną twórczość. Jedni rzeźbią, malują, piszą, a inni szyją lub haftują. Haft ma długą tradycję. Na polskich wsiach wszystkie kobiety potrafiły w ten sposób ozdabiać elementy ludowych strojów, firanki, obrusy, pościel. Umiejętność ta przechodziła z matki na córkę. Niektóre z kobiet poprzez swój niezwykły kunszt potrafiły podnieść haft do rangi sztuki. Najkorzystniejszą porą na wykonywanie tego rodzaju prac była zima.
Długie wieczory wypełnione były tworzeniem pięknych haftów, które potem były częścią posagu panny młodej. Kobiety w ten sposób wyrażały także swoją troskę o mężczyzn, obdarowując ich niezwykłym ozdobami na częściach ubrań. Choć umiejętność ta jest coraz rzadsza, to wiele ludowych artystek starszego pokolenia potrafi wyczarowywać na materiałach przepiękne wzory.
Do czego są wykorzystywane hafty?
Haft jest znany od wieków. Do dzisiaj jest wiele zwolenniczek takiego ozdabiania tkanin. Polega on na wyszywaniu na materiale różnych wzorów za pomocą igły, a także szydełka. Do wykonywania haftów stosowano kiedyś różne kolory nici, najczęściej białych, czarnych i czerwonych. Kolorowe wzory pojawiły się nieco później. Najczęściej były to kształty geometryczne lub roślinne, które do dzisiaj cieszą się dużą popularnością. Często wplatano w nie różnego rodzaju ozdoby takie jak: cekiny, blaszki, paciorki. Nierzadko wykorzystywano do wykonania haftów nici złote lub metalowe. Wzory etniczne współcześnie zyskują coraz większą popularność, a często stają się modowym trendem. Dekoracyjność haftu sprawia, że jest on niezwykłą ozdobą różnych części damskiej i męskiej garderoby, na przykład koszuli, spódnicy, sukienki, spodni, a także sukni komunijnych i ślubnych. Najczęściej wykonuje się je na tiulu, bawełnie i mikrofibrze.
Haft na tiulu – jakie ma zastosowanie?
Tiul należy do najczęściej spotykanych materiałów w branży krawieckiej, na którym wykonuje się hafty. Tego rodzaju wzory są niezwykle eleganckie. Pięknie prezentują się w różnych modelach sukien ślubnych lub komunijnych. Już od wieków wykorzystywano je do szycia sukien na wyjątkowe okazje ze względu na niezwykłą dekoracyjność tiulu. Jest on delikatny, elegancki i bardzo kobiecy. Powstaje z naturalnej bawełny lub jedwabiu i stanowi idealne podłoże dla ozdobnego haftu, koronki lub aplikacji.
Do jakich ubrań można wykorzystać haft na tiulu w kwiaty?
Haft na tiulu w kwiaty najczęściej wykorzystuje się do wykańczania odzieży. Jest to doskonały element, za pomocą którego wykończenie będzie eleganckie, niezwykle kobiece i subtelne. Zachwycać będzie pięknem roślinnych wzorów. Delikatny tiul doskonale sprawdzi się do uszycia dekoracyjnego welonu dla panny młodej. Elegancka sukienka lub spódnica ozdobiona haftem na tiulu w kwiaty będzie prezentowała się niezwykle kobieco i romantycznie, podkreślając urodę i figurę każdej pani. Motyw kwiatowy niezmiennie cieszy się największą popularnością wśród pań preferujących romantyczne stylizacje. Tego rodzaju wyroby zachwycają, a jednocześnie zaskakują swoją oryginalnością i delikatnością. Kobiety pragnące poczuć się modnie i kobieco wybierają najczęściej właśnie takie motywy ozdobne na delikatnej tkaninie, jaką jest tiul. Na motywach kwiatowych pięknie prezentują się geometryczne zdobienia oraz perły.
Jakie kolory haftów na tiulu oferują pasmanterie?
Jeśli chodzi o kolory haftów na tiulu, to nie ograniczają się tylko do bieli i czerni, które doskonale sprawdzają się w przypadku sukien ślubnych i wieczorowych. Pasmanterie oferują szeroką gamę nie tylko wzorów, ale również kolorów haftów na tiulu. Można się w nich zaopatrzyć w nietypowe wzory i kolory, na przykład fiolety, pomarańcze czy neony, które wprowadzą nieco ekstrawagancji i niepowtarzalności do każdego projektu krawieckiego. Każdej sztuce odzieży nadadzą wyjątkowego i oryginalnego charakteru.
Jak pielęgnować hafty na tiulu z koronki?
Tiul należy do niezwykle delikatnych materiałów, a jednocześnie wytrzymałych podczas użytkowania. Trzeba go jednak odpowiednio pielęgnować po to, aby mógł służyć przez wiele lat. Podobnie należy zadbać o wykonany na nim haft. Należy czyścić go ręcznie przy użyciu delikatnych środków piorących. Delikatne ugniatanie w trakcie prania ręcznego spowoduje zachowanie jego pierwotnego wyglądu. Należy pamiętać o tym, że nawet haft na tiulu może ulec zdeformowaniu przy mocnym tarciu. Najkorzystniej jest również delikatnie odsączyć wodę bez mocnego wykręcania i rozłożyć materiał na płasko do wysuszenia.