Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Okulary przeciwsłoneczne to niezastąpiony dodatek każdej wiosennej i letniej stylizacji. Ich funkcjonalność została zaakceptowana przez świat mody na tyle, że dziś wybór kształtu oprawek czy koloru soczewek może być podyktowany aktualnymi trendami czy dopasowaniem do konkretnej stylizacji bez większego problemu. Jak jednak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy, tak by zawsze czuć się w nich dobrze i podkreślić swoje atuty?

Kształt twarzy a wybór oprawek okularów przeciwsłonecznych

O tym jakie okulary przeciwsłoneczne będą pasowały do twarzy najlepiej decyduje przede wszystkim jej kształt. Niepisana reguła dobierania oprawek zarówno w okularach przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych mówi o tym, by stawiać tu na sztukę kontrastu i za jego pomocą podkreślać najważniejsze punkty twarzy, ukrywając jednocześnie jej mankamenty. Zgodnie z tą zasadą osoby o  łagodnych rysach twarzy powinny dobierać oprawki kanciaste i przeciwnie, osoby o typowo kwadratowej twarzy mogą postawić na oprawki okrągłe, które wizualnie złagodzą jej rysy.

Kształt twarzy to jednak w przypadku okularów przeciwsłonecznych nie jedyny element, na który warto zwrócić uwagę wybierając odpowiednie oprawki. Dużą rolę odegrają tu choćby brwi – górna krawędź oprawek powinna delikatnie odwzorowywać naturalny kształt łuku brwiowego, a nie całkowicie lub częściowo go zakrywać. Dzięki takiemu dopasowaniu okulary będą wyglądały jak integralna część twarzy, a nie sposób na jej całkowite zasłonięcie. Uwagę może zwrócić też czoło – osoby z wysokim czołem mogą postawić na modele, które delikatnie przysłonią i optycznie skrócą jego wysokość, natomiast te z niskim czołem powinny postawić na okulary z noskiem umieszczonym w górnej partii, tak by optycznie wydłużyć powierzchnię czoła.

Pamiętaj: Przy wybieraniu damskich okularów przeciwsłonecznych postaw na oprawki, które nie są szersze niż najszersza część Twojej twarzy, ale też nie sięgaj po oprawki zbyt wąskie, które będą wyglądały nienaturalnie i sprawią wrażenie zwyczajnie za małych.

Okulary przeciwsłoneczne dla twarzy okrągłej

Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla twarzy okrągłej celujemy przede wszystkim w jej optyczne wysmuklenie. Zdecydowanie zrezygnujemy tu więc z oprawek okrągłych (np. popularnych lennonek), wybierając w ich miejsce bardziej kanciaste bądź nieregularne kształty soczewek. Wśród najmodniejszych okularów przeciwsłonecznych na sezon 2019 z pewnością znajdziesz coś dla siebie – doskonałą opcją dla twarzy okrągłej będą „kocie” okulary, sportowe okulary z prostokątnymi soczewkami (szeroki wybór znajdziesz w ofercie marki Oakley), a także wszelkie nieregularne oprawki (np. szkła w kształcie trapezów).

Jednym z największych trendów na nadchodzący sezon są delikatnie, prawie niewidoczne oprawki z jasnymi szkłami. Modele te sprawdzą się doskonale w przypadku twarzy okrągłej, jako że ich lekkość nie podkreśli zbyt mocno kształtu twarzy, a bonusowo oprawki dopasują się do każdej stylizacji.

Jakie okulary przeciwsłoneczne do twarzy w kształcie serca?

Twarz „serce”, w której czoło jest zdecydowanie szersze niż broda i dolne partie twarzy to w przypadku wyboru okularów przeciwsłonecznych jeden z najbardziej uniwersalnych kształtów. Szerokim łukiem musisz omijać jedynie oprawki kwadratowe, ale z powodzeniem wybierzesz coś idealnego dla siebie wśród okularów kocich, typowych aviatorek, lennonków czy popularnych okularów bez oprawek. Kolorystyka też jest tu całkowicie dowolna – dopasuj okulary do stylizacji i pozwól porwać się najnowszym trendom.

Okulary przeciwsłoneczne dla twarzy kwadratowej

Dominująca szczególnie u mężczyzn twarz kwadratowa to przede wszystkim mocne rysy, które złagodzisz sięgając po okulary okrągłe lub owalne. Z powodzeniem znajdziesz model dla siebie wśród wiecznie popularnych aviatorek, kocich oprawek czy lennonek. Nie bój się eksperymentować też z wyrazistymi kolorami oprawek – cienkie i delikatne oprawki druciane będą wyglądać tu równie na miejscu, jak kolorowe oprawki plastikowe! Wśród modeli modnych w sezonie 2019 możesz wybrać właściwie wszystko – na wybiegach stawiano w tym roku przede wszystkim na oprawki okrągłe i zaokrąglone, a na kwadratowej twarzy spiszą się dobrze nawet duże okulary przypominające maskę snowboardową, które podbiły serca trendsetterów.

Wybór okularów przeciwsłonecznych, które są dodatkiem zdecydowanie bardziej sezonowym niż okulary korekcyjne czy też okulary progresywne nie musi być ściśle związany z kształtem Twojej twarzy. Warto jednak stawiać na modele choć trochę komplementujące Twoją urodę – te wyostrzające lub łagodzące rysy twarzy i nadające całości doskonałej równowagi będą dodatkiem, o którym nie zechcesz zapomnieć!