Jak leczyć się laseroterapią?

Laseroterapia to innowacyjna metoda leczenia, polegająca na aplikowaniu na chore miejsca wiązki światła laserowego, o odpowiednio dobranym natężeniu i długości. W światłolecznictwie wykorzystywane są różnego rodzaju lasery – gazowe, półprzewodnikowe oraz rubinowe.

Zastosowania światłolecznictwa

Laseroterapia przeważnie jest wykorzystywana przy zabiegach medycyny estetycznej. Za jej pomocą możemy usunąć zbędne owłosienie, żylaki, przebarwienia skórne, pozamykać pęknięte naczynka krwionośne, wybielić zęby oraz wygładzić skórę. Do tego typu zabiegów stosowane są lasery, które emitują słabszą wiązkę światła.

Światłolecznictwo znajduje tez zastosowanie w chirurgii. Wówczas laser zastępuje nóż. Ta metoda leczenia wykorzystywana jest także do zabiegów neurologicznych, okulistycznych, stomatologicznych oraz do leczenia chorych tkanek. Stosowane są wtedy lasery o średniej mocy. Zabiegi laseroterapii wykorzystywane są również do biostymulacji. Wówczas wykorzystuje się lasery niskoenergetyczne.

Niewątpliwą zaleta laseroterapii jest fakt, iż eliminuje ona całkowicie ryzyko zakażenia oraz sprawia, że zabieg może być wykonany znacznie bardziej precyzyjnie.

Przeciwwskazania do korzystania z leczenia światłem

Chociaż laseroterapia jest nieinwazyjna metoda leczenia, która nie wiąże się z wysokim ryzykiem powikłań oraz nie powoduje dokuczliwych skutków ubocznych, to jednak jest grupa osób, które niestety nie mogą poddać się temu zabiegowi. Należą do nich:

  • Osoby chorujące na cukrzycę
  • Osoby chorujące na gruźlicę
  • Osoby chorujące na nadczynność tarczycy
  • Osoby chorujące na epilepsję
  • Osoby zmagające się z nowotworami
  • Osoby przyjmujące antybiotyki
  • Osoby posiadające chorobę autoimmunologiczną
  • Osoby, u których występuje krwawienie z przewodu pokarmowego
  • Osoby, które przechodzą ciężkie infekcje grzybicze, wirusowe lub bakteryjne
  • Osoby przyjmujące leki fotouczulające
  • Kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią

Zabieg światłolecznictwa zdecydowanie niewskazany jest również dla osób, które są nadwrażliwe na światło. Zabieg wybielania zębów metodą laseroterapii odradzany jest osobom, które mają problem z zębami lub dziąsłami. Terapia nie może być również przeprowadzana na niemowlętach.

światłolecznictwo

Kiedy można poddać się zabiegowi leczenia laserowego?

Zabiegi laseroterapii przeznaczone są dla osób, które cierpią na schorzenia stawów lub schorzenia układu kostno-mięśniowego, bóle kręgosłupa, zwyrodnienia kolan, choroby dermatologiczne, obrzęki, owrzodzenia, trudno gojące się rany i blizny, szczękościsk, krwiaki, neuropatię cukrzycową, a także zapalenia górnych dróg oddechowych.

O informacje dotyczące zabiegu zapytaliśmy specjalistów z centrum medycznego MediAid Care we Wrocławiu:

Światłolecznictwo działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, rozkurczowo, przeciwkrwotocznie, przeciwobrzękowo. Ponadto regeneruje nasz organizm oraz wzmacnia nasz układ odpornościowy.

Laseroterapia jest pomocna również w leczeniu nerwobóli, mięśniobóli oraz dolegliwości bólowych wywołanych zwichnięciami, złamaniami lub skręceniami.

Jak wygląda zabieg?

Promienie lasera, który jest wykorzystywany w laseroterapii, wprawiają w drgania atomy naświetlanych komórek oraz tkanek. Światło przechodzi przez tkanki oraz ulega rozproszeniu, odbiciu i częściowemu wchłanianiu. Dzięki temu może rozpocząć procesy regeneracyjne, które przekazywane są również tym komórkom, które są położone głębiej naszego ciała.