Jak należy ćwiczyć z niepełnosprawnym dzieckiem?

Rehabilitacja dzieci z niepełnosprawnością potrafi być ogromnym wyzwaniem nie tylko dla pracujących z nimi specjalistów, ale również samych rodziców. Pomimo mnóstwa wysiłku, codziennych trudów, poświęceń i nakładów finansowych, rodzice pragną tego, co najlepsze dla ich dziecka. Jak wypracować rutynę ćwiczeń z naszą pociechą? I jakie nowoczesne wynalazki rehabilitacyjne mogą nam pomóc?

Co to jest rehabilitacja?

Rehabilitacja jest procesem leczenia, który poprzez aktywność ruchową i psychiczną umożliwia przyspieszenie procesu naturalnej regeneracji i zmniejszenia fizycznych i psychicznych następstw choroby. Celem rehabilitacji może być przywrócenie osobie z niepełnosprawnością umiejętności, które straciła w wyniku wrodzonych wad.

Czym powinny charakteryzować się ćwiczenia dla dziecka z niepełnosprawnością?

Ćwiczenia dla dziecka powinny być dobrane pod względem specyfiki jego niepełnosprawności. Inaczej pracuje się z dziećmi niepełnosprawnymi ruchowo, inaczej z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie a jeszcze inaczej z dziećmi, które borykają się z problemami w obydwu tych sferach. Każde nowe ćwiczenie musi zostać skonsultowane ze specjalistą, by źle dobrane zadania nie zaszkodziły młodemu organizmowi. Najlepiej, jeżeli nasze dziecko znajduje się pod stałą opieką odpowiednio wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Dla dzieci z niepełnosprawnością niezwykle ważna jest również systematyczność i regularność wykonywania ćwiczeń. Nie chodzi tylko o efekty, których jak wiemy nie będzie, jeśli praca okaże się tylko okazjonalna. Wypracowanie rutyny pozwala dzieciom przyzwyczaić się do zadań i polubić ich wykonywania. Powtarzalność codziennych czynności to także czynnik redukujący lęk i stres w ich życiu.

Przykładowe ćwiczenia dla dziecka z niepełnosprawnością – rozwijanie grafomotoryki

Jednym z najbardziej stresujących okresów w życiu rodzica dziecka z niepełnosprawnością jest moment, w którym nasza pociecha powinna zacząć szkołę. Jak ułatwić dziecku opanowywanie kontroli nad swoimi dłońmi, które będzie niezbędne do nauki pisania? Warto pamiętać, że ćwiczenia dla dzieci z niepełnosprawnością muszą mieć charakter bezpiecznej i atrakcyjnej zabawy. Wśród ćwiczeń na sprawność grafomotoryczną możemy wymienić:

  • łączenie punktów linią ciągłą i tworzenie prostych obrazków,
  • wypełnianie konturów w kolorowankach kredkami,
  • lepienie kształtów z modeliny, plasteliny lub masy solnej,
  • ugniatanie papierowych kul,
  • układanie patyczków.

Innowacje w rehabilitacji – kabina ozonowa

Tak jak pisaliśmy już wcześniej, skuteczna rehabilitacja dzieci z niepełnosprawnością musi opierać się na dwóch filarach: regularnej pracy w domu i pracy w gabinecie fizjoterapeuty, gdzie możemy korzystać ze specjalistycznych sprzętów medycznych. Jednym z najnowszych wynalazków fizjoterapii jest kabina rehabilitacyjna z ozonem.

Kabina ozonowa to urządzenie łączące prozdrowotne właściwości trójatomowego tlenu z zaletami ciepłolecznictwa. Zdarza się, że bez zabiegów ciepłoleczniczych pacjenci nie są w stanie przystąpić do ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Niekiedy rozgrzanie tkanki mięśniowej jest konieczne, by zapewnić jej rozluźnienie i odpowiednie przygotowanie do bezbolesnego masażu lub ćwiczeń polegających na wykonywaniu sekwencji ruchów.

Kabina ozonowa, nazywana również sauną ozonową, przeznaczona jest raczej dla starszych dzieci. Nadwrażliwość na bodźce nie jest przeciwwskazaniem do korzystania z tego urządzenia, ponieważ pozwala ono na regulację temperatury (w zakresie od 34 do 42 stopni Celsjusza) a do ukończenia zabiegu wystarczy 10 minut. Kabina ozonowa może mieć postać wygodnego fotela lub łóżka z pokrywą. Zamknięcie nigdy nie zakrywa jednak głowy pacjenta, nie ma więc obawy, że sauna ozonowa narazi dziecko na atak klaustrofobii.

Sauna ozonowa pozwala na osiągnięcie przez korzystających z niej pacjentów na osiągnięcie następujących celów:

  • Przyspieszenie rekonwalescencji i odzyskiwania sił witalnych po długiej chorobie połączonej z hospitalizacją
  • Dotlenienie skóry oraz innych tkanek i narządów organizmu stymulujące ich wydajniejsze funkcjonowanie
  • Wspomaganie krążenia krwi oraz wydalania przez pot kwaśnych metabolitów zalegających w mięśniach, które mogą powodować dolegliwości bólowe po ćwiczeniach fizycznych
  • Lepsze odżywienie chrząstek, które przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie stawów
  • Zwiększenie sprawności układu odpornościowego i stymulowanie go do walki z atakującymi organizm drobnoustrojami
  • Możliwość leczenia nietypowych i skomplikowanych schorzeń takich jak zakażenia kości, zakażenia wokół endoprotez lub zakażenia przewlekłe
  • Odprężenie, rozluźnienie i redukcja stresu
  • Stymulacja produkcji endorfin, które pozytywnie wpływają na samopoczucie młodego pacjenta.