Jak pomóc osobie uzależnionej? Praktyczny poradnik

W dzisiejszych czasach liczba osób uzależnionych od wielu używek oraz konkretnych zachowań jest naprawdę bardzo duża. Dużą rolę w tym temacie odgrywają bliscy i to najczęściej dzięki nim uzależnieni decydują się na terapię, jednak w dalszym ciągu wiele osób boi się zaingerować, by nie zepsuć relacji i nie zaszkodzić bliskiemu, który potrzebuje leczenia. Zobaczmy więc, jakie rozwiązania są najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne.

Jak można pomóc?

Sposobów na pomoc nałogowcom jest naprawdę bardzo dużo, jednak nie każdy z nich poskutkuje we wszystkich przypadkach. Ludzie są naprawdę różni i każdy uzależniony może zareagować inaczej. Dlatego też decydując się na konkretne działania i pomoc w wyjściu z nałogu lub chociaż w uświadomieniu go należy działać niezwykle ostrożnie. Próbując działać, można:

  • Zachęcić do terapii
  • Szczerze rozmawiać
  • W trudniejszych przypadkach postawić ultimatum
  • Zasięgnąć pomocy terapeutów

Są to jedne z lepszych sposobów, jednak niewątpliwie najlepsza na początek będzie spokojna rozmowa, która pomoże nam ocenić, jaki jest stosunek uzależnionego do podjęcia jakiegokolwiek leczenia.

Jak rozmawiać?

Sposób naszej rozmowy z bliskim uzależnionym również ma znaczenie. Przede wszystkim powinniśmy podjąć tę rozmowę, gdy uzależniony nie będzie pod silnym wpływem używek. Powinna ona przebywać w miłej i spokojnej atmosferze, najlepiej na neutralnym gruncie, by żadna ze stron nie miała możliwości, by dać się ponieść emocjom.

Bliscy podczas rozmowy z nałogowcami, którzy nieraz żyją w iluzji, muszą wykazać się niezwykłym opanowaniem, ale też dobitną szczerością i konkretnością, które skutecznie uświadomią, z jakimi szkodami wiąże się uzależnienie.

Czego nie robić?

Jak wiadomo, reakcja na pomoc zależy od granic i stopnia uzależnienia chorej osoby, jednak jest kilka działań, które z dużym prawdopodobieństwem nie przyniosą dobrego rezultatu. Przede wszystkim jest to zmuszanie uzależnionego do terapii siłą fizyczną oraz psychiczną. Odnosi to najczęściej odwrotny efekt i może zniszczyć całą relację. Podjęcie decyzji o terapii musi być dobrowolne, chyba że uzależnienie będzie już tak szkodliwe, że o leczeniu zadecyduje sąd.

Odwrotny efekt do zamierzonego może mieć również nieodpowiedni dobór słów podczas rozmowy. Oskarżanie uzależnionego, obwinianie go o rozpad rodziny i skupianie całej negatywnej energii na nim samym, a nie na samym uzależnieniu również sprawi, że chory odetnie się od bliskich, mając poczucie, że ich zawodzi.

Jak zachęcić do terapii?

Unikanie silnego nakłaniania do terapii nie oznacza, że bliscy nie mogą jej w żaden sposób uzależnionemu wyperswadować. Najlepiej sprawdzi się do tego rozmowa uświadamiająca choremu destrukcyjną rzeczywistość nałogu. Czasem, aby wzmocnić to działanie, warto podświadomie wysyłać mu znaki o terapii w postaci reklam, ulotek, czy pobocznych rozmów.

Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest również rodzinna interwencja. Nie ma to być kilkuosobowy atak na uzależnionego, ale rodzinne spotkanie, nawet z dziećmi, które pokażą mu, że tęsknią za rodzicem i w emocjonalny sposób skłonią go do podjęcia leczenia.

Czy trzeba zapomnieć o sobie?

Wśród niektórych bliskich uzależnionych osób, którzy są bierni z podjęciem jakichkolwiek działań pomocy, krąży myśl, że jeśli zdecydują się oni na interwencję, to będą musieli w większej części zrezygnować ze swojego życia. Nic bardziej mylnego.

alkohol

Przy pomaganiu osobie uzależnionej dbanie o własne potrzeby jest kluczowe, by stanowić dla niej oparcie na drodze do trzeźwości. Nie warto wtedy rezygnować z własnych zainteresowań, a już tym bardziej pracy, gdyż wtedy bardzo szybko bliscy stają się współuzależnionymi i również oni będą potrzebować pomocy specjalisty.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, najskuteczniejszym sposobem na pomoc uzależnionym jest po prostu rozmowa. To tak niewiele, a przy odpowiednim podejściu może naprawdę wiele zdziałać. Warto pamiętać, że nie można być biernym. Jeśli jednak rozmowa to dla nas za dużo, to lepiej czasem na początek rozejrzeć się za dobrym ośrodkiem leczenia uzależnień, poradzić się specjalistów i dopiero wówczas zacząć działać z bliskim uzależnionym, bo każda pomoc jest lepsza niż żadna.