Jak przebiega proces pikowania tkanin?

Pikowanie tkanin to metoda stosowana w podczas produkcji materiałów. Wzór ten jest znany od wieków i charakteryzuje się elegancją oraz wyrafinowaniem.

Wiele codziennych i praktycznych produktów jest wykonanych tą metodą – torebki, kosmetyczki. Pikowane tkaniny stały się też nieodłącznym elementem obić mebli – kanap, foteli czy puf. Ponadto bardzo często można spotkać się z kocami i narzutami wykonanych właśnie za pomocą tej techniki. Pikowanie dodaje wnętrzom mieszkania charakteru i kunsztowności. Dodatkowo jest to wspaniała metoda, aby nadać meblom drugie życie. Pikowane tkaniny są trwałe, odporne na marszczenie i zachowują świeżość przez długie lata. Metoda ta niezwykle ożywia wnętrza i sprawia, że wyglądają one bardzo elegancko. Tkaniny pikowane są łatwe w czyszczeniu, co także przyczynia się do ich popularności i tego, że często są wybierane. 

Pikowanie tkanin – jak to wygląda od podszewki?

Technika pikowania polega na procesie zszywania dwóch materiałów – jedna z tkanin jest miękka, a druga twarda. Dzięki zastosowaniu tej techniki produkty mają wysoką termoizolację – są bardzo ciepłe, a do tego niezwykle wytrzymałe. Ponadto materiały pikowane wyglądają nad wyraz elegancko, co sprawia, że stanowią także element dekoracyjny. Wewnątrz tkaniny najczęściej można spotkać miękkie wypełnienia i to właśnie one odpowiadają za to, że produkty wykonane tą techniką charakteryzują się wysoką termoizolacją – najczęściej oba materiały przedzielone są wełną lub bawełną. Pikowanie zwiększa sztywność materiału, która sprawia, że produkty są bardzo trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne – tkanina się nie odkształca i zachowuje świeży wygląd przez lata. Można wyróżnić dwie techniki pikowania tkanin – tradycyjną, w której używa się odpowiednich igieł i nici oraz metodę, w której stosowane są ultradźwięki. Oba rozwiązania dają pożądany efekt, czyli tworzą piękny wzór na niemal każdej tkaninie.  

tkaniny pikowane

Niciowe i ultradźwiękowe pikowanie tkanin – charakterystyka

Starszą techniką, dzięki której można stworzyć pikowany materiał, jest metoda niciowa. Używa się do niej wysokiej klasy nici, które są niezwykle wytrzymałe i odporne. Najczęściej technika ta służy do produkcji kołder, poduszek lub narzut. Proces ten pozwala na uzyskanie finezyjnych i wyjątkowych wzorów, co sprawia, że produkty mają unikalny, niepowtarzalny wygląd i własny charakter. Druga, bardziej innowacyjna metoda to technika ultradźwiękowa. Polega ona na bezszwowym łączeniu tkanin, które uzyskuje się za pomocą specjalistycznego lasera. Proces polega na rozgrzaniu materiałów, dzięki czemu nie ma potrzeby używać igieł i nici. Dzięki nowoczesnym maszynom metoda pikowania przebiega niezwykle szybko i sprawnie. Technika ta zapewnia produktom wysoką jakość i estetykę wykonania. Dzięki ultradźwiękom na tkaninie nie powstają dziurki, które są nieuniknione w produktach wytwarzanych metodą niciową. 

Metoda ultradźwiękowa – zalety nowoczesnej technologii

Dzięki wykorzystaniu ultradźwięków można pikować najróżniejsze wzory. Najczęściej tworzy się kwadraty i pasy różnej szerokości, ale bardzo popularne są też wzory w kropki, groszki i jodełka. Dla odważnych i poszukujących czegoś innego, możliwe jest stworzenie pikowania w serduszka, gwiazdki i inne najróżniejsze kształty geometryczne. Istotny jest także wybór odpowiedniej tkaniny – najczęściej wykorzystuje się materiały FRESH, OXFORD PU, ALCALA, BLING, LEW, WAWA lub ekoskórę. Pikowanie tkanin za pomocą ultradźwięków sprawia, że produkty są niezwykle wytrzymałe i odporne. Wzór ten pozwala na stworzenie wielu finezyjnych aranżacji, które nigdy nie wyjdą z mody. Ważne jednak, aby wybrać firmę doświadczoną w produkcji materiałów pikowanych, która używa tkanin najwyższej jakości.