Jak używać soczewek kolorowych?

Soczewki kontaktowe służą nie tylko osobom z wadami wzroku, ale mogą być używane również przez tych, którzy nie mają problemów z widzeniem, a kupując je kierują się tylko i wyłącznie względami estetycznymi. Dla takich osób stworzone zostały soczewki kolorowe, tak zwane zerówki.

Soczewki kolorowe, mimo że są kojarzone przede wszystkim ze zmianą barwy tęczówki, mogą mieć zastosowanie również jako szkła:

  • korekcyjne,
  • sportowe – dla zwiększenia kontrastu lub eliminacji olśnień,
  • terapeutyczne – dla osób z wrodzonymi defektami oka,
  • po wypadkach w celu ukrycia uszkodzeń.

Po co nosimy soczewki kolorowe?

Zadaniem soczewek kolorowych jest między innymi podkreślenie koloru oczu. W tym przypadku nie zakrywają one całej tęczówki, a zastosowana barwa musi być podobna do koloru oczu użytkownika.  Jeśli zadaniem soczewek jest zmiana koloru oczu, zakrywają one wtedy całą tęczówkę. Szkła powiększające optycznie oko mają wyrysowany okrąg, którego zadaniem jest powiększenie obrysu tęczówki. Natomiast te rozświetlające łączą intensywny pigment z jaśniejszym promieniem, dzięki czemu oczy nabierają młodego wyglądu.  Nadanie większej głębi spojrzeniu uzyskuje się poprzez kontrast miedzy kolorem tęczówki, a pozostałej części oka. Soczewki z różnymi wzorami mają przede wszystkim charakter dekoracyjny i zainteresowanie nimi wzrasta w okresie karnawałowym.

Soczewki kolorowe można kupić w różnych wersjach noszenia: jako jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne.

Różne typy i barwy soczewek kolorowych

Soczewki kolorowe mogą występować w kilku podstawowych typach. Jednym z nich są podstawowe szkła kontaktowe kolorowe, których zadaniem jest podkreślenie naturalnej barwy tęczówki oka. Innym typem są soczewki zmieniające całkowicie kolor oczu, na przykład z niebieskiego na brązowe. Kolejnym są soczewki przybierające niezwykłe wzory, imitujące na przykład oczy węża, gałki trupa, czy imprezowe, czarne „Black Sclera”. Ze względu na trudność ich wykonania, są stosunkowo drogie. Przesłaniają one całą gałkę oczną.

Kolorowe soczewki wykorzystywane są w produkcjach filmowych, teatralnych czy na koncertach muzycznych, przy tworzeniu efektów specjalnych. Soczewki kolorowe można kupić praktycznie we wszystkich kolorach. Największą popularnością cieszą się następujące barwy: zielony, niebieski, szafirowy, ametystowy, fioletowy, zielony i turkusowy.

Noszenie i pielęgnacja soczewek kolorowych

Soczewki kolorowe muszą być użytkowane według zasad obowiązujących wszystkie soczewki kontaktowe. Przede wszystkim nie powinny być noszone dłużej niż jest to przewidziane dla danego typu produktu, czyli np. przez jeden dzień, tydzień, dwa tygodnie, miesiąc. Czas ich noszenia zależy od tego, jak długo mamy ochotę prezentować efekt zmienionego koloru oczu.

soczewki kolorowe

Zawsze marzyłeś o brązowych oczach? Teraz zmiana koloru tęczówki jest możliwa – wypróbuj kolorowe soczewki zerówki.

Wymagają one codziennych zabiegów pielęgnacyjnych polegających na usuwaniu z nich drobnoustrojów, osadu z białka oraz zdezynfekowaniu, co jest gwarancją zdrowia oczu i komfortu korzystania ze szkieł. W związku z tym trzeba zaopatrzyć się w pojemniczek do ich przechowywania, płyn pielęgnacyjny, krople nawilżające do oczu. Do czyszczenia nie należy używać wody lub innych środków poza zalecanymi przez producenta. Zabiegi pielęgnacyjne szkieł kolorowych i zwykłych są wobec tego identyczne. Należy także pamiętać o prawidłowym zakładaniu i zdejmowaniu soczewek

Zakładanie soczewek kolorowych

Przed pierwszym założeniem soczewek należy umyć ręce i sprawdzić, czy produkt nie jest uszkodzony. Następnie trzeba je przepłukać płynem pielęgnacyjnym. Kolejnym krokiem jest umieszczenie soczewki na opuszku palca wskazującego i środkowym palcem tej samej ręki naciągnięcie skóry pod okiem w dół. Palcem środkowym drugiej ręki należy unieść górną powiekę i założyć soczewkę. Teraz wystarczy już tylko kilka razy zamknąć i otworzyć oko… i gotowe. Przed zdjęciem produktu z oczu również należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce. Po upewnieniu się, że soczewka znajduje się na środku oka, należy unosząc wzrok w górę palcem wskazującym przesunąć ją w dół i przy pomocy kciuka i palca wskazującego zdjąć soczewkę z oka.

Soczewki kolorowe to jeden z najszybszych sposobów na modyfikację swojego wyglądu. Aby korzystanie z nich było bezpieczne, trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacyjnych. Dzięki temu służyć nam będą znacznie dłużej.