Jak wygląda badanie USG i kto powinien z niego skorzystać?

USG, a więc badanie ultrasonograficzne, to metoda dzięki której uzyskać można rzeczywisty obraz tkanek i narządów pacjenta. Aparaty do jego wykonywania, a więc ultrasonografy do szpitali wprowadzone zostały na przełomie lat 60-tych i 70-tych, by w szybkim tempie stać się najpowszechniej stosowanymi urządzeniami w diagnostyce wielu chorób.

Zalety badania USG

Do zalet badania USG z pewnością zalicza się fakt, że jest ono łatwo dostępne, nieinwazyjne i co najważniejsze  niedrogie. Co więcej, podczas jego wykonywania pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu ani bólu. Może być też powtarzane u tej samej osoby dość często w małych odstępach czasu, co oznacza, że diagnoza staje się pełniejsza. USG w precyzyjny sposób dokonuje również pomiarów poszczególnych narządów i głębokości ich położenia. Obraz uzyskany dzięki USG pozwala natomiast uzyskać stan narządu w czasie rzeczywistym.

Niewątpliwą zaletą badania USG jest również fakt, że aparaty dzięki którym jest ono wykonywane są mobilne. A to oznacza, że w przypadku osób obłożnie chorych lub takich, które nie mogą opuścić danego miejsca i nie da się ich transportować – badanie może zostać wykonane w warunkach domowych.

Jak przygotować się do badania USG?

Pozycję w której badanie zostanie przeprowadzone ustala lekarz, choć zazwyczaj USG wykonywane są na leżąco.  Po odsłonięciu diagnozowanej części ciała, a więc brzucha, szyi czy nerek – prowadzący pokrywa skórę specjalnym żelem, który eliminuje pęcherzyki powietrza i powoduje,  że głowica aparatu lepiej przylega do skóry. Już w trakcie samego badania, pacjent powinien oddychać zgodnie z zaleceniami. Takie postępowanie pozwala bowiem uzyskać dokładny obraz badanego narządu. A co za tym idzie – lekarz może postawić dokładną i precyzyjną diagnozę.

Przeciwwskazaniami do wykonania badania ultrasonograficznego są z kolei otwarte rany, uszkodzenia kości czy infekcje skórne niepozwalające na rozprowadzenie żelu i wykonanie odpowiednich czynności. W niektórych przypadkach przeciwnością mogą być też świeżo zamknięte złamania. O wszelkich przeciwwskazaniach, a także dokładnych przygotowaniach do poszczególnych rodzajów USG powinien poinformować lekarz. Jeśli jednak mamy jakieś pytania, nie wiemy czy przed badaniem możemy pić lub jeść – dopytajmy prowadzącego.

Kiedy warto wykonać USG?

Gdy dokucza nam ból lub innego typu niepokojące objawy ze strony narządów wewnętrznych, lekarz zlecić może diagnostykę za pomocą USG. Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje się również w okresie ciąży. Dzięki niemu przyszła mama może kontrolować rozwój dziecka. Gdy nie mamy przekazu, na badanie możemy wybrać się jednak prywatnie.

Tak czy inaczej wśród najczęściej przeprowadzanych USG są te diagnozujące schorzenia w obrębie jamy brzusznej. Zaleca się je, gdy chory uskarża się na wymioty, biegunki lub nudności, bóle w brzuchu, problemy z oddawaniem moczu bądź stolca, nagłą utratę wagi, złe wyniki podstawowych badań, krwawienia z narządów rozrodczych lub przewodu pokarmowego,

Z kolei do najbardziej nowatorskich zaliczyć można USG Doppler, które pomaga ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Wskazaniami są tutaj objawy neurologiczne, które sugerować mogą niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego, tętniaki aorty i naczyń brzusznych, stany kliniczne sugerujące przetoki naczyniowe lub zaburzenia krążenia. Doppler pozwala ocenić również stan krążenia naczyń przeszczepionych i serce. Innowacyjne badanie dopplerowskie wykonać można w specjalistycznych placówkach – na przykład prywatnej klinice Na Grobli we Wrocławiu – specjalizującej się również w USG ciąży.