Jak wyleczyć się z lęku? – Psychoterapia zaburzeń lękowych
Współcześnie na zaburzenia lękowe cierpi coraz więcej osób. Trudne i stresujące sytuacje życiowe, ogromna odpowiedzialność na swoim stanowisku w pracy czy też nieustanne życie w lęku sprawiają, że zwykły strach zmienia się w zaburzenie, które można wyleczyć tylko z pomocą psychoterapeuty.
Tempo współczesnego życia nie ułatwia podejmowania codziennych obowiązków bez lęku. Strach, stres oraz przemęczenie pojawiające się w ciągu dnia, skutecznie utrudniają podejmowanie decyzji. Osoby, które w takim układzie trwają tygodnie, a nawet i miesiące, mogą być pewne, że w którymś momencie pojawią się pierwsze objawy zaburzenia lękowego. Nierzadko przekłada się to na pogorszenie stanu zdrowia, zmiany w relacjach z bliskimi, a nawet utratę pracy.
Czym są zaburzenia lękowe?
Życie w długotrwałym strachu i stresie powoduje, że coraz więcej osób odczuwa zaburzenia lękowe. Choroba jest kwalifikowana jako zaburzenie psychiczne, które można wyleczyć jedynie poprzez stały kontakt z psychoterapeutę. Zaburzenia lękowe to efekt długotrwałego narażania się na czynniki, które powodują powstawanie różnego rodzaju fobii bądź lęków, skutecznie utrudniając przy tym codzienne funkcjonowanie.
Zaburzenia lękowe nie mają jednej postaci, a ich przebieg u każdego człowieka może przebiegać zupełnie inaczej. Dlatego nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na ich wyleczenie. Do zaburzeń lękowych kwalifikowane są m.in. wszelkiego rodzaju fobie, w tym również lęk społeczny, jak i strach przed konkretnymi sytuacjami, przedmiotami albo osobami. Niekiedy mogą to być jedynie wydarzenia, w których osoba z zaburzeniem musi wystąpić publicznie albo podejść do egzaminu, który może zaważyć o przyszłości.
Zaburzenia lękowe to także zespół lęku uogólnionego, gdzie trudno jest wskazać prawdziwą przyczynę występowania objawów. Najczęściej jest to strach przed katastrofą, obawa przed utratą kogoś bliskiego, własną śmiercią lub zachorowaniem na nieuleczalną chorobą. Do zaburzeń zalicza się także zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Osoby, które zmagają się z tym problemem cierpią na niechciane, nierzadko nieakceptowane myśli i obrazy, które nieustannie się powtarzaj. Niestety bardzo trudno jest je kontrolować, czego efektem jest nadmierny stres.
Objawy zaburzeń lękowych – na co zwrócić uwagę?
Nierzadko objawy zaburzeń lękowych są popularne i mają charakter somatyczny. Oznacza to, że pacjent może cierpieć na chroniczny ból brzucha, ogromne zmęczenie albo zniechęcenie, nawet w sytuacji, która pozornie nie jest stresująca. Organizm podświadomie może dawać znać, że w niedługim czasie może dojść do nieprzyjemnej sytuacji.
W wielu przypadkach objawy zaburzeń lękowych osiągają jednak niewyobrażane rozmiary, znacznie pogarszając jakość życia zarówno osoby chorej, jak i jej bliskich.
Nierzadko objawem lęku, oprócz chronicznego bólu czy mdłości, są zimne poty, czy nawet omdlenia wywołane nadmiernym stresem. Niekiedy osoby cierpiące na zaburzenia lęku nie potrafią poprawnie złapać oddechu. Do objawów należy także podświadome unikanie stresujących sytuacji, miejsc czy osób, które wywołują strach.
Objawy zaburzeń lękowych nierzadko przybierają także formę ataków paniki – przyspieszone bicie serca, zamroczenia czy problemy z artykulacją to tylko nieliczne z formy, jakie przybiera strach. Wiele osób cierpi również na duszności i ból w klatce piersiowej.
Zaburzenia lękowe – jak je wyleczyć?
Samodzielne wyleczenie zaburzeń lękowych nie jest łatwe i w większości przypadków nieskuteczne. Nieustanny lęk i niepokój towarzyszą osobie chorej już wiele miesięcy i nie ustępują nawet w nocy. Dlatego tak istotne jest, aby skorzystać z profesjonalnej pomocy psychoterapeuty.
Psychoterapeuta na podstawie swojego bogatego doświadczenia będzie w stanie znaleźć główną przyczynę powstawania lęku i pomoże go wyeliminować. Szczera rozmowa z osobą, która obiektywnie spojrzy na sprawę oraz podejmie niezbędne kroki, aby skutecznie przeprowadzić przez proces leczenia lęku.
Leczenie zaburzeń lękowych przeprowadzane jest w zależności od poziomu nasilenia się problemu, a także jego rodzaju. Niekiedy po pomoc zgłaszają się osoby, które bardzo szybko rozpoznały objawy i zdecydowały się na leczenie. Istnieją również pacjenci, którzy w stresie żyją już wiele miesięcy lub lat i potrzebują innego rodzaju pomocy.
Lęki to naturalna reakcja organizmu. Jednakże długotrwały stres może doprowadzić do powstania zaburzeń lęków, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia psychicznego. Warto więc już przy pierwszych objawach zapisać się na wizytę u doświadczonego psychoterapeuty.