Jak zostać statystą?

Marzy Ci się granie w filmach, ale nie chcesz lub nie możesz rzucać się od razu na głęboką wodę? Chcesz zacząć od asystowania na planie zdjęciowym i zastanawiasz się, jak zostać statystą? Już za chwilę dowiesz się, co należy zrobić, by urzeczywistnić to marzenie.

Pierwsze kroki w statystowaniu

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać statystą, to z pewnością wiesz już, na czym ten fach polega i z czym się wiążę. Zdajesz sobie sprawę zarówno z zalet, jak i z wad statystowania, ale nurtuje Cię przede wszystkim to, jak dostać się pierwszy plan zdjęciowy. Drogi są tak naprawdę dwie: pierwsza to samodzielne zgłaszanie się na castingi, a druga to nawiązanie współpracy z agencją artystyczną zrzeszającą statystów.

Samodzielne poszukiwanie angażu może być trudne, ale oczywiście istnieje szansa, że ktoś doceni Twoje starania i otrzymasz propozycję statystowania na planie filmu, serialu, teledysku czy programu telewizyjnego. Zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem jest jednak dołączenie do agencji statystów. Jeśli poszukujesz odpowiedzi na pytanie, jak zostać statystą bez znajomości i wcześniejszego doświadczenia, to drugie z proponowanych rozwiązań jest tym, czego szukasz.

Agencja statystów przez cały czas współpracuje z producentami i reżyserami poszukującymi statystów i proponuje im wybrane osoby ze swojej bazy. Dzięki współpracy z agencją zyskujesz wsparcie kogoś na wzór własnego agenta wyszukującego angaże i negocjującego z producentami warunki zatrudnienia. Nie musisz przejmować się umowami i innymi formalności, bo dopełni je za Ciebie agencja statystów. Twoim zadaniem będzie tylko stawić się na planie w ustalonym terminie i wykonywać polecenia działającej tam ekipy.

Co dalej, czyli rozwój kariery statysty

Udana współpraca może Ci otworzyć drzwi do innych propozycji statystowania, ale może się też zdarzyć, że Twoja osobowość lub fizyczność będzie na tyle przyciągająca, a potencjał tak znaczny, że otrzymasz poważniejszą rolę. Statystowanie jest zwykle traktowane jako dodatkowa forma pracy, np. w dni wolne lub podczas przerwy świątecznej czy wakacyjnej, ale czasami przeradza się w coś poważniejszego i staje początkiem kariery aktorskiej. Warto w tym miejscu dodać, że wiele gwiazd kina i telewizji zaczynało od statystowania, więc jest to bardzo dobra forma „zaprawy” przed czymś poważniejszym, jeśli oczywiście masz takie aspiracje.

Chętnych do pracy w charakterze statysty zachęcamy do zgłoszenia się na casting do Agencji Artystycznej Infernal zrzeszającej statystów. Casting jest prowadzony online – wystarczy wysłać swoje zgłoszenie za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie https://www.agencjainfernal.pl/