Jogging – od czego zacząć?

Bieganie jest obok spacerów i jazdy rowerem jednym z najpopularniejszych rodzajów sportu. W dodatku kolejnym jego plusem jest to, że w większości przypadków nie potrzebujesz zbyt dużych przygotowań, by zacząć – możesz wyjść z domu i zacząć biegać. Jest to jednak pewien skrót myślowy, który nieco rozwiniemy w poniższym artykule.

Jak ważna jest rozgrzewka przed treningiem?

Kolka, kontuzje, ból i zakwasy – te wszystkie atrakcje czekają na Ciebie, jeśli pominiesz etap rozgrzewki przed biegiem. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, poświęć kilka minut na odpowiednie przygotowanie. Rób skipy, wymachy rąk i nóg, krążenia rąk, pajacyki, bieg w miejscu itp. Dzięki tym ćwiczeniom odpowiednio rozruszasz organizm i przygotujesz na nadchodzący wysiłek. Postaraj się dorzucić do tego zestawu kilka ćwiczeń rozciągających.

Dlaczego warto zacząć od wolnych treningów?

Jeśli należysz do tej grupy ludzi, których aktywność fizyczna ogranicza się do biegania po kanałach w telewizji, musisz wiedzieć, że na większy wysiłek musisz się nieco przygotować. Nawet jeśli zdarzyło Ci się w przeszłości być osobą wysportowaną, miej na uwadze to, że ta epoka mogła minąć jakiś czas temu. Stopniuj wysiłek, wyznacz sobie na początku niewielki cel, do którego jesteś w stanie dosięgnąć. Początkowe małe sukcesy z czasem zsumują się do większego, a Ty nie wypalisz się w połowie pierwszego treningu.

Jak dobrać odpowiedni strój?

Jeśli chodzi o odpowiedni strój, na początku wybierz z szafy ubrania z lekkiego, oddychającego materiału, w których czujesz się komfortowo i które nie krępują ruchów. Gdy już zaczniesz dobiegać do bardziej zaawansowanej półki w swoich treningach, przyjdzie czas na wybór odzieży np. o właściwościach termoaktywnych, dzięki którym w gorące dni możesz liczyć na odprowadzanie potu od ciała, a w zimne na odpowiednie ogrzewanie. Możesz rozważyć m.in. dres ortalionowy, który pomoże Ci ochronić się również przed deszczem.

Co z doborem obuwia?

Dobre buty to podstawa, bez której nie warto zaczynać treningu. Na początku jednak wystarczą Ci buty do biegania z nieco niższej półki, dzięki którym przekonasz się, czy rzeczywiście jest to sport odpowiedni dla Ciebie. Gdy się już przekonasz, że tak, sprawdź swój rozmiar, a następnie wybierz buty o rozmiar większy. Do tego upewnij się, czy masz stopę pronującą, supinującą, czy neutralną. Najprościej sprawdzić to przez test stopy. Namocz ją, zrób ślad na kartce papieru i oceń jego wygląd.

Stopa pronująca kieruje się bardziej do środka, do krawędzi wewnętrznej, z kolei stopa supinująca będzie odchylona do krawędzi zewnętrznej, zatem zobaczysz ślad w postaci przedniej części stopy i pięty. Z kolei stopa neutralna pozostawi ślad palców, części przedniej, krawędzi zewnętrznej i pięty.

Dlaczego warto zacząć biegać?

Zyskasz ogromną porcję energii

Być może udało Ci się zauważyć, że po zakończeniu treningu jesteś w lepszym humorze, czujesz się bardziej fit i zmotywowana do dalszej pracy. Nie bierze się to znikąd! Podczas biegania i innych form uprawiania sportu wydzielają się endorfiny, dzięki którym możesz na chwilę zapomnieć o codziennych troskach. Możesz pomyśleć o bieganiu jak o prysznicu, który bierzesz, by zmyć z siebie wszystkie nieprzyjemne myśli.

Poprawiasz swoją wydolność fizyczną

To prawda, że po jednym treningu nie odczujesz istotnej różnicy, lecz po kilku lub kilkunastu przebieżkach zauważysz ją na pewno. Szóste piętro mieszkania w bloku lub odjeżdżający autobus nie będą już wyzwaniem nie do pokonania.

Wyrobisz dyscyplinę

Nie bez przyczyny mówi się, że sport jest kuźnią charakteru. Jeśli zależy Ci na tym, żeby osiągnąć swój cel, to nawet jeśli nie jest on szczególnie wygórowany, musisz opracować sobie plan i się go trzymać. To prawda, że będą dni, gdy nie będzie Ci się chciało, lecz widząc postępy, niższe cyferki na wadze i lepiej zarysowane mięśnie, będzie Ci znacznie łatwiej zmotywować się do wstania z fotela.

Bieganie jest całkiem dobrym sposobem na rozpoczęcie swojej życiowej przygody ze sportem. Budowanie swojej kondycji fizycznej i dobrego stanu zdrowia na nadchodzące lata to najlepszy cel, jaki możesz sobie obrać.