Kiedy skonsultować się z neurologiem?
Układ nerwowy ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. W jaki sposób orzemy ocenić, czy konkretne zaburzenia/ problemy zdrowotne są związane właśnie z układem nerwowym? Kiedy udać się do neurologa?
Schorzenia układu nerwowego mogą być wywołane różnymi czynnikami. Na działanie tego układu duży wpływ ma sfera psychiczna, tryb życia oraz sposób odżywiania się i wiele innych. Objawy neurologiczne mogą również wystąpić w przypadku utraty przytomności lub niedługo przed nią/ po niej oraz urazy. Istotna jest szybka reakcja, która pozwoli podjąć konkretne działania i nieść pomoc. Jak więc możemy odróżnić, czy powinniśmy udać się do neurologa, psychiatry czy innego specjalisty? W tym artykule odpowiadamy na pytania i skupiamy się na funkcji, jaką wykonuje neurolog.
Pomoc neurologa przy dolegliwościach
W sytuacji, gdy nasz stan wygląda jedynie leczenia i dokładnego przyjrzenia się ze strony specjalisty, wystarczy udać się na konsultację. Problemy, które nie wymagają natychmiastowej pomocy szpitalnej, to między innymi częste bóle w okolicach głowy i twarzy, które nie są spowodowane żadnymi urazami czy chorobami przewlekłymi. Do neurologa warto się udać również wtedy, gdy od dłuższego czasu odczuwamy drżenie rąk, tiki nerwowe, zawroty głowy oraz drętwienie kończyn czy uczucie mrowienia.
Neurolog pomoże nam również wówczas, gdy często dokuczają nam zaburzenia snu, myślenia, koncentracji i pamięci. Tego typu objawy narastają wraz z upływem lat i mimo, że nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia, nie wolno ich lekceważyć.
Kiedy jest konieczna pilna konsultacja neurologiczna?
Istnieją przypadki, w których niezwłocznie należy skonsultować się z neurologiem. Jeśli zauważyliśmy, że w ostatnim czasie bardzo pogarsza nam się pamięć, towarzyszą nam zaburzenia świadomości, orientacji i zdolności myślenia, jak najszybciej musimy się zapisać na wizytę do specjalisty. Pilnej konsultacji wymagają również problemy taki jak omamy, urojenia, częste omdlenia, znaczne osłabienie mięśni i zmysłów.
Koniecznie musimy udać się do neurologa i to w ciągu najbliższych dni, jeśli zauważamy znacznie narastające bóle głowy, lędźwi, karku czy kończyn. Niepokojącym objawem jest także jednostronny, ciągły ból twarzy.
Pomoc neurologa w trybie pilnym
Wyróżnia się również grupę objawów, które wymagają natychmiastowej pomocy specjalisty. Objawy te mogą mieć wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na przyszły stan zdrowia lub też życia. Poniżej opisane przypadki wymagają często wezwania karetki pogotowia lub jak najszybsze zawiezienie go do szpitala.
Osoba, która całkowicie utraciła przytomność, nagłe i silne zaburzenia świadomości, nagłe pojawienie się urojeń i omamów, niedowład kończyn/ twarzy oraz zaburzenia zmysłów, to tylko niektóre z najbardziej niebezpiecznych objawów. Pomoc neurologa jest nieodzowna także wtedy, gdy pojawia się nagły, bardzo silny ból głowy – inny niż zazwyczaj, zaburzenia równowagi. Bardzo ważna jest też rola neurologa, gdy u chorego wystąpi uraz głowy będący skutkiem utraty przytomności. Objawy związane z urazem takie jak utrata pamięci czy bóle głowy również stanowią zagrożenie dla życia człowieka.
Gdzie udać się do neurologa?
Na wizytę u neurologa możemy umówić się praktycznie w każdej placówce medycznej. Jest to bowiem specjalista, którego rola pozwala wykryć niebezpieczne schorzenia. Neurolog świadczy usługi również w szpitalu i na izbie przyjęć. Warto zapamiętać powyższe objawy, aby w przyszłości wiedzieć, kiedy konieczna jest wizyta u neurologa.