Kto powinien przejść na dietę bezglutenową?

Zjedzenie różnego rodzaju produktów spożywczych wywołuje u Ciebie dolegliwości ze strony układu pokarmowego?

Kto powinien przejść na dietę bezglutenową?

Może to być sygnałem o rozwijającej się alergii na gluten. Z tego artykułu dowiesz się, jak wykluczyć go ze swojego jadłospisu i dlaczego o swoich wątpliwościach warto porozmawiać z dietetykiem.

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Gluten to mieszanina białek roślinnych gluteniny oraz gliadyny, która nadaje ciastu pszennemu charakterystyczną ciągliwą i sprężystą konsystencję. Dzięki właściwościom emulgującym tłuszcz z wodą jest powszechnie wykorzystywany również to produkcji sosów i przypraw, koncentratów, przetworów mlecznych i lodów. Dieta bezglutenowa zakłada jednak wyeliminowanie glutenu ze swojego jadłospisu.

Wśród produktów spożywczych zawierających gluten, których unika osoba na diecie bezglutenowej należy wymienić:

  • Pieczywo, makarony, kasze, płatki i otręby wytworzone z pszenicy, żyta i jęczmienia;
  • Tradycyjne ciasta, ciastka i chipsy;
  • Kiełki wymienionych zbóż;
  • Piwo;
  • Mieszanki przypraw, marynaty i kostki bulionowe;
  • Wyroby garmażeryjne;
  • Parówki, jogurty i słodycze, jeżeli widnieje na nich informacja o możliwości zawierania glutenu.

Jak można zastąpić produkty z glutenem?

Rzeczywistość na diecie bezglutenowej może z początku wydawać się straszna, gdy wyobrazimy sobie codzienność bez ulubionych naleśników lub przyjęcie urodzinowe bez tortu i ciast. Na szczęście istnieje naprawdę sporo zamienników produktów glutenowych a osoby stosujące omawianą dietę są mistrzami w przygotowywaniu z nich prawdziwych pyszności.

Jako uniwersalna baza do wypieków świetnie sprawdzają się mąki ryżowe, jaglane i owsiane. Wiele osób uwielbia także ciasta z mąki gryczanej, należy jednak pamiętać, że ma ona nieco bardziej wyrazisty smak. Alternatywą dla nich są tłuste i doskonale sklejające mąki strączkowe (sojowa i z cieciorki) lub mąki z orzechów i kasztanów. Z tych samych bezglutenowych zbóż wykonuje się makarony, na przykład makaron ryżowy, który dominuje w kuchni azjatyckiej.

Zamiast ciasteczek osoba na diecie bezglutenowej może przegryźć do kawy suszone owoce, gorzką czekoladę lub batony z prasowanych bakalii. Bezpieczną są wszystkie produkty opatrzone zielonym znakiem przekreślonego kłosa pszenicy.

Kiedy należy stosować dietę bezglutenową?

Gluten nie jest substancją szkodliwą dla większości populacji. Niektórzy ludzie nie mogą go jednak spożywać bez narażania swojego zdrowia. Mowa tu osobach cierpiących na celiakię, czyli chorobę autoimmunologiczną, w której dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego pod wpływem spożycia glutenu. Patologiczna reakcja immunologiczna prowadzi do stanu zapalnego, uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego, a następnie do zaniku kosmków jelitowych, które są niezbędne dla wchłaniania pokarmu.

Oprócz celiakii przeciwskazaniem dla spożywania glutenu jest alergia na tę substancję oraz nieceliakalna nadwrażliwość na gluten. Dokładne mechanizmy powstawania tych schorzeń nie są jeszcze znane medycynie.

Zalety diety bezglutenowej

Poszukiwanie bezglutenowych produktów i rozwiązań zmusza osobę stosującą taką dietę do kreatywności i przemyślanego budowania swojego jadłospisu. Choć taka świadomość żywieniowa wiąże się z wysiłkiem, dieta bezglutenowa okazuje się być często dużo bardziej urozmaicona i niskokaloryczna niż tradycyjne metody odżywiania się. Zboża bezglutenowe są bardzo dobrym źródłem witaminy B i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Wady diety bezglutenowej

Węższa dostępność produktów bezglutenowych przekłada się bezpośrednio na większe wydatki związane z takim stylem odżywiania się. Ciastom wykonanym z innej mąki niż pszenna często brakuje plastyczności i puszystości, dlatego mają bardziej płaski i mniej atrakcyjny wygląd. Niektórzy eksperci podnoszą również, że dieta bezglutenowa może wpłynąć negatywnie na stan mikrobioty jelit, ponieważ nie sprzyja rozwojowi dobroczynnych bakterii.

dieta

Chcesz przejść na dietę bezglutenową? Skontaktuj się z dietetykiem

Jeśli czujesz, że wybór diety bezglutenowej stał się dla Ciebie koniecznością, ale chciałbyś uniknąć jej mankamentów i trudności w okresie przejściowym, skonsultuj się z dietetykiem. Specjalista podpowie Ci, jak skonstruować smaczny, zdrowy i łatwy w uzupełnianiu jadłospis oraz szybko zorientuje się, czy jakieś elementy diety bezglutenowej nie będą niebezpieczne dla Twojego organizmu.

Gdzie w okolicach Wrocławia przyjmuje doświadczony dietetyk? Jelenia Góra to zaufana lokalizacja, ponieważ mieści się tam Centrum Medyczne Zabobrze oferujące kompleksową opiekę dietetyka, współpracującego z poradnią diabetologiczną i innymi specjalistami.