Masaż tajski – czy boli i jakie ma właściwości?
Stosowanie masażu zarówno w celach terapeutycznych jak i relaksacyjnych przeżywa swój prawdziwy renesans. Powstaje coraz więcej gabinetów, oferujących różnego rodzaju metody i techniki masowania ciała, które czerpią inspirację z wielu źródeł, a nawet odnoszą się bezpośrednio do wschodniej filozofii i stylu życia. Jedną z nich jest masaż tajski. Co powinno się o nim wiedzieć, zanim się zdecyduje skorzystać? Kiedy jest skuteczny?
Inny niż wszystkie – masaż tajski
Niezależnie czy jest się stałym klientem u masażysty, czy też dopiero zaczyna się swoją przygodę z taką formą terapii i relaksu, masaż tajski potrafi zaskoczyć. Przede wszystkim znacznie różni się od pozostałych technik. Pacjent podczas całego zabiegu przebywa w luźnym, wygodnym stroju. Dotyk masażysty w zasadzie nigdy nie przybiera formy bezpośredniego nacisku na gołą skórę.
Podczas wykonywania tradycyjnego masażu tajskiego również nie stosuje się żadnych dodatkowych wspomagaczy w postaci olejków eterycznych, mieszanki ziół, czy innych substancji, mających właściwości kojące i regeneracyjne. Także jeżeli preferuje się masaż za pomocą gorącej czekolady to wersja tajska z pewnością nie będzie odpowiadać posiadanym oczekiwaniom.
Jak masaż tajski wpływa na zdrowie?
W zasadzie każdy typ masażu, jeżeli jest wykonywany prawidłowo przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, wyszkolonego masażystę, potrafi pozytywnie wspomagać nasz stan zdrowia. Jest sprawdzonym naukowo, skutecznym sposobem na likwidację odczuwanego nadmiernego napięcia, podniesienie nastroju, poprawę ogólnej kondycji psychicznej i fizycznej.
Szczególnie we współcześnie, wysoko rozwiniętych krajach zachodnich, gdzie dominuje życie na wysokich obrotach i pod dużą presją, masaże znajdują wielu, gorących zwolenników, dla których przynoszą ogromną ulgę. W przypadku masażu tajskiego, który w zależności od przekonań można zaliczyć do technik z zakresu medycyny alternatywnej albo tak zwanej pseudo-medycyny, posiada udowodnione właściwości lecznicze, choć o krótkotrwałym zasięgu.
Oznacza to, że jeżeli chce się utrzymać dobry nastrój i kondycję na stałym poziomie, należy korzystać z tego typu masażu systematycznie. W zależności od typu schorzenia czy oczekiwanych rezultatów może to być jedno, a nawet kilka spotkań w tygodniu z masażystą.
Co warto wiedzieć o masażu tajskim?
Wbrew powszechnym przekonaniom ten typ masażu nie może być bolesny. Należy być świadomym, że jest to intensywna praca zarówno samego pacjenta jak i masażysty, ale jeśli sprawia nadmierny ból, nie będzie przynosić oczekiwanych rezultatów. Technika opiera się głównie na mocnym ściskaniu, rozciąganiu spiętych, schorowanych tkanek, dlatego w zależności od stadium zaawansowania dopuszczalne jest odczuwane pewnej granicy bólu, mieszanego z przyjemnością i ulgą.
Warto wiedzieć, że jest to technika nie tyle relaksacyjna co lecznicza, ponieważ główne zadanie polega na oczyszczeniu organizmu z zalegających toksyn, zgodnie z filozofią Ajurwedy, czyli starożytnej medycyny indyjskiej. Dlatego w czasie zabiegu masażysta może stosować nacisk o różnym stopniu natężenia, aby pobudzić krążenie krwi, zgodnie z założeniami akupresury, refleksologii a także jogi.
Podczas masażu sam pacjent musi przybierać różnego rodzaju pozycje niż tylko leżącą, ale również tak zwane postawy jogi pasywnej. Jeżeli nie jest się zaznajomionym z tym stylem masażu ani nie ćwiczy się jogi, może to być na początku trudne, ale z pewnością nie niemożliwe do zrealizowania doświadczenie. Jeżeli nie jest się pewnym czy ten typ masażu jest odpowiedni, warto skonsultować swoje obawy ze sprawdzonymi specjalistami, jak w Balispa w Gdańsku, którzy z pewnością rozwieją wszelkie obawy i podpowiedzą jak się dobrze przygotować.