Na czym polega badanie USG

USG czyli ultrasonografia jest badaniem wykorzystującym ultradźwięki do zobrazowania struktury i czynności narządów wewnętrznych lub w przypadku ciąży, zobaczenia dziecka. Jest to nieinwazyjna metoda przez co jest bezpieczna dla pacjenta, ponadto stosuje się ją w wielu specjalizacjach medycznych, takich jak anestezjologia, angiologia, gastroenterologia, kardiologia, ginekologia, neonatologia, otolaryngologia, neurologia, urologia, okulistyka i pulmonologia.

W jaki sposób lekarz przeprowadza USG

                 Podczas badania pacjent jest proszony o położenie się na leżance, natomiast lekarz nakłada na sondę żel potrzebny do lepszego przeprowadzenia badania i zaczyna przesuwać sondę po badanych częściach ciała pacjenta. W trakcie badania osoba badana może być poproszona o zmianę pozycji w jakiej się znajduje lub wstrzymanie oddechu. W tym samym czasie lekarz bacznie obserwuje ekran monitora, na którym widzi dokładnie obraz przedstawiający narządy wewnętrzne w czasie rzeczywistym.

Zastosowanie USG

                Poprzez badanie USG można zbadać jamę brzuszną, tarczycę, piersi, serce, węzły chłonne, ślinianek, a także staw kolanowy, ramienny, biodrowy, łokciowy, nadgarstka i stawu skokowego. Wyróżnia się także USG naczyniowe i ginekologiczne. Często stosuje się tę metodę badań pomocniczo w celu rozpoznania choroby, kontrolowania stanu w jakim są narządy, ale także jako badanie wstępne przed zastosowaniem inwazyjnych metod badania i leczenia.

                 Badanie jamy brzusznej

                Tego rodzaju badanie wykonuje lekarz w celu sprawdzenia stanu żołądka pęcherza, pęcherzyka żółciowego, wątroby, gruczołu krokowego, dwunastnicy, nerek, macicy, trzustki, śledziony i aorty, aczkolwiek żołądek i dwunastnica są słabo widoczne podczas badania.

                Badanie serca

                Podczas tego badania można przede wszystkim w nieinwazyjny sposób zdiagnozować wady serca, rozpoznać przyczynę szmerów i zaburzeń rytmu w sercu, bóli, ale także ocenić zastawki i budowę serca oraz dokonać pomiaru komór.

                Badanie piersi

                Zbadanie piersi przy pomocy USG jest częścią diagnostyki pomagającej ocenić, czy zaszły jakieś zmiany nowotworowe, jest ono bezpieczne i nieinwazyjne. Przy pomocy USG można zaobserwować nawet najmniejsze zmiany. Pierwsze badanie należy wykonać już w wieku dwudziestu lat i do trzydziestego roku życia, powtarzać je co dwa lata. Natomiast po ukończeniu trzydziestego roku życia należy powtarzać je co rok.

                Badanie węzłów chłonnych

                Węzły chłonne mają związek z odpornością organizmu, prawidłowe węzły nie są wyczuwalne, za to, gdy jesteśmy chorzy mogą się one powiększyć. Problemy z nimi mogą być mniej lub bardziej poważne w zależności od ich przyczyny. Badanie USG może pomóc w ich zbadaniu w celu potwierdzenia diagnozy lekarza, który wcześniej wykonał mniej dokładne badanie palpacyjne.

                Badanie tarczycy

                Aparatura USG może się przydać także w zbadaniu tarczycy, pozwala ono na kontrolowanie zmian tego gruczołu. Zazwyczaj wskazaniem do wykonania tego badania jest rozpoznanie niedoczynności lub nadczynności tarczycy, ale także zaobserwowanie powiększenia się obwodu szyi, nieprawidłowego wyniku badań lub wyczucia zmian w obrębie tarczycy.

Jak przygotować się do badań USG jamy brzusznej?

                Dzień przed badaniem należy stosować lekkostrawną dietę oraz wziąć lek na wzdęcia, na przykład Espumisan lub Ulgix, usunie on powietrze z przewodu pokarmowego, można go wziąć także na drugi dzień przed zrobieniem USG. Podczas badania pęcherz powinien być średnio‑wypełniony, więc na dwie godziny przed badaniem można wypić parę szklanek wody niegazowanej, ważne jest też, aby przyjść na USG na czczo lub minimalnie pięć godzin po ostatnim posiłku, to znacznie ułatwi badanie.

Artykuł powstał przy współpracy dentystyka-zawiercie.pl