Najpopularniejsze uzależniania w Polsce

Problem uzależnienia dotyka coraz więcej osób w naszym społeczeństwie. Wiąże się to przede wszystkim z problemami, jakich doświadczamy w ostatnim czasie i nałogi są jedną z bardziej skutecznych, ale też najbardziej destrukcyjnych form ucieczki od trudnej rzeczywistości. Mało kto zdaje sobie właściwie sprawę z powagi uzależnień, dlatego, aby lepiej zrozumieć, z jakimi problemami się one wiążą, sprawdźmy, co to właściwie jest uzależnienie i z jakimi nałogami mierzą się ostatnio Polacy.

Czym jest uzależnienie?

Jest to zaburzenie psychiczne oraz fizyczne przejawiające się najpierw okresową a później stałą chęcią zażywania konkretnej substancji lub wykonywania danej czynności. Chęć ta jest na tyle silna, że przysłania prawidłowe pojmowanie rzeczywistości, zmienia świadomość i sprawia, że z czasem nie jest się w stanie prawidłowo funkcjonować bez przedmiotu uzależnienia.

Uzależnienie jest więc pułapką, w którą bardzo można wpaść, natomiast wyjść jest już dużo ciężej.

Od czego można się uzależnić?

Powyższa definicja pokazuje, że tak naprawdę uzależnić można się od wszystkiego. Biorąc jednak pod uwagę najbardziej popularne uzależnienia, wyróżniamy jego dwa rodzaje – behawioralne i fizyczne. Do pierwszego z nich zaliczają się wszystkie nałogowe zachowania, np.

  • Pracoholizm
  • Zakupoholizm
  • Hazard
  • Siecioholizm
  • Tanoreksja
  • Uzależnienia związane z jedzeniem

Do nałogów fizycznych natomiast zalicza się wszystkie te, w których przedmiotem uzależnienia stają się substancje psychoaktywne, tzn.:

  • Alkoholizm
  • Nikotynizm
  • Lekomania
  • Narkomania

Widać więc, że uzależnień jest naprawdę sporo. Do tych powyższych można również dodać bardziej abstrakcyjne nałogi takie jak uzależnienie od cukru, sportu, relacji, od zdrowego odżywiania, czy gromadzenia informacji. Niestety praktycznie każda czynność często praktykowana i będąca rodzajem ucieczki może stać się nałogiem, z którego ciężko później wyjść.

uzależnienie

Jakie są najczęstsze uzależnienia w Polsce?

Mając świadomość, jakie są ogólne najpopularniejsze nałogi, zobaczmy jak to wygląda w naszym kraju.

Na pierwszym miejscu wbrew pozorom plasuje się pracoholizm. Dotyczy on prawie połowy naszego społeczeństwa ze względu na ciągłe dążenie do sukcesu zawodowego, jak i rosnących cen produktów, na które trzeba zarobić pracując. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi tego uzależnienia i myśląc, że jest się pracowitym, tak naprawdę ucieka się od życia rodzinnego tracąc najlepsze lata życia.

Na drugim miejscu można postawić alkohol i inne używki. Nie da się ukryć, że zwłaszcza alkohol poprzez swoją ogólnodostępność staje się środkiem naprawdę wielu problemów. Choć Polska nie jest na czele najbardziej pijącego narodu, to właśnie u nas widać jak wiele rodzin, karier i po prostu żyć rozpada się poprzez ucieczkę w tego typu używki.

Wprowadzenie i rozwinięcie w okresie pandemii zakupów online sprawiło, że bardzo wielu Polaków popadło w zakupoholizm. Prostota w obsłudze stron, przyciągające reklamy i zakup jednym kliknięciem spowodowały znaczne ubytki w budżetach wielu rodzin, co sprawiło, że zakupoholizm stał się tak popularnym nałogiem.

Zaraz za nim idzie jednak siecioholizm. Uzależnienie od Internetu, pozyskiwania informacji, grania w gry, a nawet oglądania filmów dla dorosłych rozpowszechniło się w ostatnim czasie zwłaszcza wśród młodych osób. Ogólnodostępność elektronicznych urządzeń i problemy młodzieńczych lat sprawiają, że nałóg ten bardzo odrywa od rzeczywistości coraz więcej ludzi.

Jak radzić sobie z uzależnieniami?

Najlepszą opcją byłby oczywiście odwyk, jednak myśl o zamknięciu się na kilka tygodni przeraża naprawdę wiele ludzi, dlatego też tak mało z nich jest się w stanie przyznać do uzależnienia. Natomiast innym i całkiem skutecznym rozwiązaniem jest również systematyczna terapia. Chodzenie na spotkania i odbywanie sesji z psychologami może naprawdę oczyścić głowę i uwolnić człowieka od nałogu.

Najtrudniej jest oczywiście skończyć z używkami czy alkoholem, jednak warto przede wszystkim zacząć i dowiedzieć się więcej o tym, jak skutecznie walczyć z tym rodzajem nałogu. Można to zrobić tutaj: https://doba.pl/wroclaw/artykul/leczenie-alkoholizmu-we-wroclawiu-postaw-granice-nalogowi/26703/23/noa123 jak i na innych stronach, bowiem czasem to Internet nawet przy siecioholizmie jest najlepszym pierwszym krokiem w podjęciu walki o lepsze życie.