Najważniejsze informacje jakie powinieneś wiedzieć przed zrobieniem sobie tatuażu!

Zrobienie tatuażu jest wymagające zarówno ze względu na czas poświęcony na znalezienie odpowiedniego miejsca w którym się go wykona, jak i przez wzgląd na poznanie wszystkich zasad dotyczących zabiegu oraz sposobów pielęgnacji po jego zakończeniu.

Choć etap regeneracji następuje po wykonaniu zabiegu to wskazówki dotyczące dbania o skórę należy poznać jeszcze przed sesją u tatuatora. Wszystko po to, by się odpowiednio przygotować.

Tatuaż w trakcie pierwszych dni po zabiegu

U wielu osób pojawia się pytanie – jak dbać o świeży tatuaż. Bardzo dobrze kiedy towarzyszy ono osobom po tym zabiegu, gdyż pielęgnacja tatuażu, a dokładniej skóry odgrywa kluczową rolę w procesie gojenia tatuażu. Sposoby dbania o nią po zabiegu należy poznać jeszcze przed wykonaniem dziary. Jest to bardzo ważne, gdyż od tego zależy zdrowie i późniejszy wygląd wzoru. Szybka regeneracja skóry jest gwarancją tego, że tusz pozostanie w jej głębokich warstwach.

Po zakończeniu sesji miejsce w którym wykonano tatuaż zostanie zdezynfekowane, a resztki wazeliny zostaną usunięte. Na skórę nakładana jest następnie folia, której celem jest zabezpieczenie miejsca przed uszkodzeniem w trakcie drogi oraz przed wniknięciem do organizmu bakterii i drobnoustrojów. W przypadku zastosowania zwykłej folii konieczne jest zdjęcie jej po około 3 godzinach od zakończenia zabiegu. Skóra najlepiej dochodzi do siebie, gdy ma zapewniony swobodny dostęp świeżego powietrza.

Zdjęcie foli wymaga przemycia rany chłodną wodą. Należy unikać silnych środków chemicznych i gorącej wody. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie bezpiecznych dla skóry hipoalergicznych środków. Należy także pamiętać o tym, by używać do wysuszenia skóry jednorazowego ręcznika papierowego, który zaraz po użyciu zostanie wyrzucony. Nie wolno również pocierać ręcznikiem po skórze, gdyż może to spowodować wystąpienie dodatkowych podrażnień.

Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne umieszczenie kawałka papierowego ręcznika na skórze. Pozwoli to w swobodny sposób wsiąknąć wodzie, bez wywoływania bólu i dyskomfortu. Na oczyszczoną skórę należy nakładać cienką warstwę kremu. Warto jest wybrać środek dedykowany do pielęgnacji świeżych tatuaży. Można jednak zdecydować się na preparat, który jest najlepszy i najbardziej przyjazny dla skóry.

Jak dbać o tatuaż w trakcie snu?

Gojeniu skóry sprzyja sen, gdyż jest to moment, kiedy organizm najlepiej się regeneruje. Zapewnienie odpowiednich warunków wpływa na przyśpieszenie procesu gojenia się tatuażu. Niezbędnym elementem jest zadbanie o czystą pościel, gdyż zapobiega ona kontaktowi z bakteriami. Z miejsca po wykonaniu tatuażu może wyciekać krew i osocze, dlatego warto jest pościel zmieniać nawet codziennie. Wszystko dla zachowania najwyższego poziomu higieny.

Etapy gojenia tatuażu

Proces gojenia się tatuażu trwa od kilku tygodni, do nawet kilku miesięcy. Wymaga on odpowiedniego dbania o zmęczoną skórę i zachowania szczególnej higieny. Można wskazać trzy główne etapy gojenia się tatuażu.

Pierwszy tydzień po wykonaniu tatuażu

Na skórze widać jeszcze ranę, która na początku jest bardzo zaczerwieniona i może sączyć się z niej krew i osocze. Po kilkunastu godzinach od zakończenia zabiegu skóra jest coraz mniej zaczerwieniona, a sam tatuaż często jest wypukły. Konieczne jest noszenie przewiewnego ubrania, które pochodzi z naturalnych materiałów.

Drugi tydzień po wykonaniu tatuażu

Skóra może zaczynać swędzieć, a nawet delikatnie się łuszczyć. Koniecznie należy unikać drapania się, które z pozoru tylko przynosi ulgę. Dobrym rozwiązaniem jest przykładanie do skóry kostek lodu, które powinny być owinięte w papierowy, jednorazowy ręcznik. Swędzenie i łuszczenie to nic złego. Jest to oznaka prawidłowego przebiegu procesu gojenia się skóry po wykonaniu tatuażu. Dyskomfort łagodzą również dedykowane maści i kremy.

gojenie tatuażu

Miesiąc po wykonaniu tatuażu i później

Miejsce po zabiegu nadal wymaga wyjątkowego traktowania i odpowiedniej pielęgnacji. W dalszym ciągu należy jednak unikać wysokich temperatur czy też ekspozycji rany na promienie słoneczne.

Określenie dokładnego przebiegu gojenia się tatuażu jest trudne, a wręcz niemożliwe. Każdy organizm regeneruje się w inny sposób i w innym tempie. Wszystko zależy od indywidualnych skłonności organizmu. Można oczywiście wspomóc proces rekonwalescencji. Pomoże w tym prawidłowo dobrana i zbilansowana bogata dieta, staranność o higienę oraz używanie odpowiednich kremów i maści.