Od czego zależy wybór roweru dla kobiety?

Przy wyborze odpowiedniego roweru dla kobiety ważnych jest parę kwestii. Po pierwsze – trzeba zwrócić dużą uwagę na to, że kobiety mają zupełnie inne potrzeby oraz predyspozycje. Dlatego też ważne jest, byśmy dobrali rower do konkretnej osoby. Rama takiego roweru musi być wytrzymałą, ale też lekka. Kobiety, różniąc się budową i waga od mężczyzn w sposób znaczny, będą zapewne potrzebować ramy, która będzie niższa. Dość często można spotkać się z modelami rowerów z serii dla pań, które po prostu tej ramy nie mają. Jest to również dobre rozwiązanie dla kobiet – ułatwia to bowiem wsiadanie na rower oraz zsiadanie z niego. W przypadku doboru roweru z odpowiednia ramą, będzie nam łatwiej zatrzymać się na światłach. Ponadto, jeżeli wybieramy rower dla kobiety lub pomagamy w doborze, musimy pamiętać o tym, żeby wybrać rower, który będzie o wiele lżejszy. Kobiety bowiem mają drobną budowę ciała, przez co producenci rowerów dla kobiet wykorzystują często materiały, dzięki którym rowery te będą o wiele lżejsze.

Czym mogą różnić się rowery damskie od męskich?

Jedną z najważniejszych różnic, jakie można wyróżnić porównując  rowery damskie z męskimi, jest rama. W rowerach męskich rama taka jest prawie na wysokości siodełka. U kobiet natomiast rama jest znacznie obniżona lub nie ma jej wcale. Jest to związane z tym, że w sposób znaczny kobiety różnią się od mężczyzn wagą i budową. Obniżona rama lub jej brak w rowerach damskich ułatwia wsiadanie na rower oraz zsiadanie z niego. Dzięki temu łatwiej jest zatrzymywać się bez problemu. Natomiast mężczyźni zazwyczaj są mniej lub bardziej wyżsi od kobiet, więc wysoka rama nie stanowi dla nich żadnego problemu. Kolejną ważną rzeczą jest kierownica. U mężczyzn jest ona szersza.

Z kolei kobiety potrzebują wąskiej kierownicy, ze względu na swoją budowę. Ważna jest także odległość kierownicy od siodełka.

Damski rower

Producenci rowerów dla kobiet dbają o to, by odległość ta była nieco mniejsza niż w rowerach dla mężczyzn. Ważną rzecz stanowi także waga roweru. Rowery stworzone z myślą o kobietach są o wiele lżejsze, dzięki czemu można łatwiej operować pojazdem. Dzięki swej lekkości, rower damski ma większą zwrotność i łatwo nad nim zapanować. Ciężko bowiem prowadzi się rower, który jest o wiele za ciężki. Kolejną różnicą jest siodełko. Rowery dla kobiet posiadają nieco szersze siodełko ze względu na budowę kobiet. Dodatkowo, bardzo łatwo jest odróżnić rowery mężczyzn od rowerów kobiet. W dzisiejszych czasach bowiem mamy możliwość wyboru spośród ogromnej liczby rowerów. Mają one przeróżne kolory, wzory i ornamenty. Mogą być matowe, neonowe lub brokatowe.

Kobiety zazwyczaj cenią sobie wygląd dlatego wybierają rowery, które zazwyczaj są kolorowe, mają ciekawe wzory. Dodatkowo, w rowerach dla kobiet dość często można spotkać się z koszykami na zakupy.

Podsumowując, rower dla kobiety powinien być przede wszystkim ładny i wygodny. Wielu producentów rowerów posiada specjalną linię dla pań. Warto jest, przed dokonaniem zakupu, pójść do paru sklepów z dobrymi rowerami i zorientować się, jaki towar możemy zakupić. Dany rower musi spełniać wszystkie nasze oczekiwania. Warto więc zwrócić uwagę na wszystkie podstawowe elementy, takie jak siodełko, pedały, kierownica, koła czy rama.


Jeżeli szukasz dla siebie nowego roweru miejskiego na wiosnę 2017 – sprawdź koniecznie ofertę sklepu online PM Bike: http://www.pmbike.pl/rowery-miejskie-damskie. Z pewnością uda Ci się znaleźć rower dla siebie 🙂