Operacje plastyczne – plusy i minusy
Zagadnienie chirurgii plastycznej od zawsze jest kontrowersyjnym tematem. Wynika to być może z faktu, że ostatnimi czasy, gdziekolwiek słyszy się o zabiegach plastycznych – związane jest to z hurtowo wykonywanymi usługami dla celebrytów i „gwiazd”, np. liftingi, korekcje nosa czy powiększanie piersi.
Prawda jest jednak nieco inna. Aby móc zobaczyć w pełnej krasie, czym te kontrowersyjne zabiegi plastyczne są – warto poznać ich plusy i minusy.
Zalety:
– Pomoc ludziom, którzy ulegli wypadkowi, chorobie, którzy mają blizny pooperacyjne. Pamiętajmy, że podstawowym zadaniem każdego lekarza jest pomoc ludziom.
– Trudno jest obiektywnie ocenić, komu tak naprawdę operacja plastyczna jest potrzebna. Jak stwierdzić, czy nos jest aż tak długi i nieproporcjonalny, że trzeba ingerować? Decyzja tego typu zazwyczaj jest bardzo subiektywna. Jeżeli danej osobie będzie żyło się lepiej z mniejszym nosem / większymi piersiami itd., to co w tym złego?
– Branża medycyny estetycznej bardzo szybko się rozwija. Na rynku jest coraz więcej bezpiecznych, mało (lub wcale) inwazyjnych metod na polepszenie wyglądu. Każdy z nas ma opcję dbania o siebie poprzez rozwiązania, które są dla niego odpowiednie.
– Każdy człowiek odpowiada sam za siebie, aspekty wizualne to kwestia gustu, a jeżeli sam zabieg jest przeprowadzony pod okiem fachowca, istnieje małe prawdopodobieństwo zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta
Wady:
– Należy pamiętać, że każda operacja, to ingerencja w organizm. Trzeba mieć na uwadze ewentualne komplikacje, konsekwencje i skutki uboczne. Po operacji często odczuwa się ból, należy ograniczyć aktywność fizyczną, nie można jeść wszystkich pokarmów, spać w określonej pozycji itd. Ponadto należy liczyć się z wystąpieniem ewentualnych blizn.
– Aktualny promowany wizerunek piękna nakłania nas do stałego oszukiwania zegara i dążenia ku wiecznej młodości. Czy tego typu obraz ma rację bytu w realnym życiu? Czy jesteśmy w stanie zatrzymać czas za pomocą skalpela? Jeśli tak, jak będzie tego cena? Czy tylko ubytek na koncie, czy może także na zdrowiu, psychice? Czy nie możemy się pogodzić z tym, że się starzejemy, a nasze ciała się zmieniają?
– Nieodwracalność. Wiele z operacji plastycznych jest nieodwracalnych. Czy jesteśmy pewni, że tego chcemy?
– Uzależnienie od operacji. Istnieje spora grupa osób, która nie potrafi powiedzieć „stop” i szuka kolejnych „mankamentów” swojego ciała do poprawki. Zdarza się, że uzależnienie wynika z rodzaju zabiegu, np. botoks – który trzeba co jakiś czas uzupełniać i kontrolować.
– Ingerencje chirurga plastycznego stały się w ostatnim czasie swojego rodzaju modą – korzystają z niej osoby, którym nie jest to niezbędne. Młode, zdrowe osoby pozwalają sobie wmówić, że jest im to potrzebne. Czy tak jest naprawdę?
– Wiele osób, zamiast ingerencji chirurga, potrzebują pomocy psychologa. Często zdarza się tak, że problemy danego pacjenta nie mają źródła w ciele, a w psychice.
Źródła naszych informacji: http://www.cmsanitas.pl/dla-pacjenta/chirurgia-plastyczna_274,519