Popraw jakość życia z OneDayClinic wybierając odpowiednią soczewkę!

Wybór odpowiedniej soczewki w przypadku leczenia zaćmy jest niezwykle istotne. Z racji tego, że operację przeprowadzamy tylko raz, konieczny jest dobór takiej, która ułatwi codzienne funkcjonowanie i dostosuje się do trybu życia pacjenta.

Nieleczona zaćma utrudnia codzienne funkcjonowanie – co do tego nie ma wątpliwości. Nieostry wzrok czy brak widzenia przedmiotów znajdujących się zarówno w oddali, jak i blisko, negatywnie wpływa na jakość życia. Dlatego tak ważne jest poddanie się operacji zaćmy i wszczepienia nowej soczewki.

Na czym polega leczenie zaćmy?

Wbrew pozorom leczenie zaćmy nie jest skomplikowane. Konieczne jest jednak przeprowadzenie zabiegu usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną. Dzięki temu pacjent otrzymuje szansę na lepsze życie i widzenie. Sam zabieg trwa maksymalnie 30 minut i jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu. Profesjonalne kliniki leczenia zaćmy dodatkowo zachęcają do skorzystania z wizyty kontrolnej.

Sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa jest wybierana indywidualnie przez pacjenta. Warto jednak pamiętać, że wyróżniamy wiele rodzajów soczewek i nie każda gwarantuje spektakularne efekty. Jaką soczewkę wybrać, aby poprawić jakość życia?

Soczewki jednoogniskowe asferyczne – podstawowe rozwiązanie dla każdego?

Bez wątpienia do najbardziej popularnych soczewek wewnątrzgałkowych należą soczewki jednoogniskowe sferyczne. Są one refundowane przez NFZ, ale jednoczenie nie stanowią dobrego rozwiązania dla każdego. Ich budowa znacznie różni się od budowy soczewki naturalnej, przez co nie posiadają zdolności akomodacyjnych. OneDayClinic proponuje jednak inne rozwiązanie – soczewkę jednoogniskową asferyczną. Ten rodzaj soczewki świetnie sprawdza się u większości pacjentów, głównie przez jej charakterystyczne cechy. Soczewka jednoogiskowa asferyczna redukuje zniekształcenia obrazu i znacznie poprawia całe widzenie. Dostosowany kształt lepiej zbiera promienie słoneczne, które do niej docierają, przez co obraz nie jest załamany, a pacjent nie ma problemu z oddalonymi punktami świetlnymi. Soczewka asferyczna pozwala na prowadzenie samochodu nocą oraz na pracę w niedoświetlonym pomieszczeniu.

Soczewka wieloogniskowa – czy warto?

Do jedynych z najbardziej polecanych przez specjalistów soczewek należą soczewki wieloogniskowe, określane również jako multifokalne. Dzięki zaawansowanej technologii w soczewki pozwalają na doskonałe odwzorowanie na siatkówce oka ostrego obrazu – również w przypadku przedmiotów znajdujących się w sporej odległości. Nie tylko poprawa widzenia sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób. Soczewki wieloogniskowe pozwalają na całkowitą rezygnację z okularów korekcyjnych po operacji zaćmy. Pełny zakres widzenia to ich zdecydowany plus i z pewnością poprawiają jakość życia – zwłaszcza u osób, które do tej pory zmagały się ze sporymi problemami z oczami.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku soczewek wieloogniskowych mogą wystąpić problemy z widzeniem oddalonych punktów świetlnych. Przez to wiele osób rezygnuje z prowadzenia samochodu nocą.

Soczewki toryczne dla astygmatyków

W OneDayClinic pojawia się również rozwiązanie leczenia zaćmy dla osób posiadających astygmatyzm. Są one przeznaczone dla osób, których wada astygmatyzmu rogówkowego wynosi powyżej 1,5 dioptrii. Dzięki tym soczewkom nie będzie już konieczności noszenia okularów. Warto jednak pamiętać, że zabieg wszczepienia tego rodzaju soczewki jest niezwykle trudny i wymaga ogromnej precyzji od lekarza.

Odpowiednie dobranie soczewki podczas leczenia zaćmy pozwoli cieszyć się doskonałym wzrokiem przez wiele lat. Poprawa jakości życia wpłynie nie tylko na samopoczucie pacjenta, ale również na jego relacje z otoczeniem. Konieczny jest jednak wybór soczewki odpowiadającej nie tylko jego wadzie, ale również trybu życia, który prowadzi.