Przyczepki rowerowe – czy dzieci są w ich bezpieczne?

Przyczepki rowerowe cieszą się rosnącą popularnością, jednak wciąż wielu rodziców ma wątpliwości czy ta forma jest aby na pewno bezpieczna, a dziecko podczas trasy jest maksymalnie chronione. Producenci przyczepek z roku na rok wprowadzają coraz to nowsze udoskonalenia, które sprawiają, że przyczepka nie tylko jest całkowicie bezpieczna ale jednocześnie dziecko może cieszyć się wygodną podróżą i komfortem podczas jazdy. Co sprawia, że podróż dziecka w przyczepce jest bezpieczna?

Przyczepki do przewożenia dzieci są zazwyczaj wykonane z solidnej trwałej konstrukcji, najczęściej aluminiowej która chroni nasze pociechy przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Nawet w sytuacji gdy gwałtownie hamując przyczepka uderzy w rower, aluminiowa klatka zamortyzuje uderzenie.

Ponadto bardzo wiele przyczepek posiada uchwyty do prowadzenia jej w wersji wózka, więc możemy dodatkowo ustawić je tak by w jeszcze większym stopniu zabezpieczały przyczepkę przed uderzeniem w tył roweru. Warto pamiętać także, że element łączący przyczepkę z rowerem, a także szeroko rozstawione koła działają w ten sposób aby przy ewentualnym wywróceniu się roweru przyczepka pozostała w pozycji stojącej. Gwarantuje to całkowite bezpieczeństwo dzieci nawet w momencie niefortunnego wypadku. Aby przewrócić przyczepkę w którąś ze stron konieczne jest włożenie w to ogromnej ilości siły, co w przypadku pokonywania nawet najbardziej kamienistych tras nie ma miejsca.

Koła przyczepek także są odpowiednio stabilne, mocne i posiadają zabezpieczenia uniemożliwiające dostania się między szprychy patyków czy gałęzi, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia elementów konstrukcyjnych – informuje sklep rowerowy PM Bike.

Wiele rodziców zastanawia się nad kwestią widoczności przyczepki z oddali. Otóż przyczepki są wyposażone w odblaski (z przodu znajdują się białe, z tyłu czerwone), a nawet w światła, przez co już ze znacznej odległości można dostrzec przyczepkę i jadących rowerzystów. Bardzo często również w elementy materiału wszyte są odblaskowe paski, które sprawiają, że przeoczenie takiego obiektu jest niemal niemożliwe.

Niektóre przyczepki, które są przystosowane do przewożenia dzieci w bardziej ekstremalnych warunkach np. w lesie są dodatkowo wyposażone we flagi w intensywnych kolorach. Dzięki nim widać nawet spośród drzew gdzie znajduje się przyczepka.

Przyczepka nie tylko z zewnątrz przystosowana jest do ochrony bezpieczeństwo przewożonych dzieci. W środku przyczepki znajdziemy dobrej jakości siedzenia, które w stabilnej pozycji utrzymają pociechę na miejscu. Są one wyposażone w mocne, zazwyczaj pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które pewnie będą trzymały dziecko, nawet podczas pokonywania wyboistych tras. Dziecko nie jest w stanie samodzielnie odpiąć się co sprawia, że jego podróż będzie bezpieczna. W przyczepkach znajdziemy sporo miejsca nad głową pociechy co jest specjalnie dostosowanym elementem sprawiającym, że możliwe jest założenie dziecku kasku, przez co w jeszcze większym stopniu zadbamy o jego ochronę.

Materiał z którego wykonane jest okrycie przyczepki jest mocny, odporny na rozdarcia i przecięcia. Mimo jego wytrzymałości jest on jednocześnie na tyle przepuszczający, że swobodnie przepuszcza powietrze, jednak deszcz, ani wilgoć z pewnością nie dostaną się do środka. Dziecko podczas całej trasy ma dostęp do świeżego powietrza, w przyczepce występuje cyrkulacja, która sprawia, że pociecha nie będzie się zapacać, a cała podróż nawet w upalne dni przebiegnie komfortowo.


Przyczepki rowerowe są konstruowane ze szczególnym uwzględnieniem na bezpieczeństwo dzieci.  Projektanci dokładają wszelkich starań i stosują coraz to nowsze rozwiązania technologiczne byle tylko zagwarantować dzieciom ochronę i komfort jazdy, a rodziców upewnić w przekonaniu, że ich pociechy są całkowicie bezpieczne. Przed wprowadzeniem danych produktów na rynek, są one dokładnie testowe i sprawdzane, więc nie ma możliwości by przyczepka nie zapewniająca maksymalnej ochrony trafiła do konsumentów.

Warto zdecydować się na zakup przyczepki rowerowej, zwłaszcza jeśli jesteśmy miłośnikami wędrówek rowerowych. Jest to świetny sposób by zabierać na nie swoje pociechy i oswajać je z aktywnym trybem życia. Dzieci mogą nie tylko podziwiać widoki, zwiedzać nowe miejsca, ale także poznawać świat i naturę, a chwile spędzone razem z rodzicami na długo zapiszą się w ich pamięci.