Samodzielne przygotowanie mydła- dlaczego warto ?

Robiąc samodzielnie mydło możemy w najmniejszym stopniu zapanować nad jego składem. Zależnie od naszych preferencji możemy wykonać je całkowicie naturalnie i mieć pewność, że nie będzie ono zawierało żadnych chemicznych dodatków. Dodając do naszego własnoręcznie zrobionego mydełka odpowiednie dodatki możemy sprawić, że będzie wspaniałą ozdobną naszej łazienki, a ponadto będziemy mogli ją także podarować w formie prezentu bliskiej osobie. Aby zagwarantować piękny wygląd naszego kosmetyków podczas jego tworzenia możemy dodać do niego trochę płatków róży, kawałki cynamonu, przyprawy lub zioła.

Jak zrobić mydło?

Aby zrobić mydło nie trzeba posiadać zaawansowanych umiejętności i dużej wiedzy. Wystarczy przygotować garnki nierdzewne stalowe lub emaliowane, drewnianą łyżkę , termometr, foremki i wagę kuchenną.. Foremki możemy wykorzystać zarówno te, w których wypiekane są ciasta albo babeczki . Mogą być one metalowe i wówczas zabezpieczamy je papierem do pieczenia lub specjalną folię. Jeśli posiadamy silikonowe formy to mogą nam one znacznie ułatwić naszą pracę, ponieważ z łatwością wyjmiemy z nich gotowy kosmetyk. Możemy również wykorzystać większą foremkę i i następnie pokroić gotowy wyrób na mniejsze kawałeczki, które będą wygodniejsze w użyciu.

Przed rozpoczęciem pracy koniecznie należy zaopatrzyć się we wszystkie składniki potrzebne do wyrobienia z mydła. Podstawą będzie blok glicerynowy lub białe mydło, olejki eteryczne, zioła, barwniki oleje naturalne czy napary ziołowe. Każdy element dodany do naszego produktu wpłynie na jego właściwości. Zamiast perfum na bazie alkoholu lepiej skorzystać z naturalnych olejków zapachowych, które będą delikatne dla naszej skóry. Perfumy mogą doprowadzić do podrażnienia lub wysuszenia naskórka. Kompozycje zapachowe możemy stworzyć samodzielnie mieszając kilka olejków, które współgrając ze sobą ostatecznie dadzą zaskakujący, zapamiętywalny zapach. Dzięki temu zabiegowi nasza mydełko będzie niepowtarzalne i będzie wyróżniało się na tle wszystkich produktów sklepowych. Dodanie do mydła naturalnego oleju roślinnego na przykład kokosowego, arganowego lub masła Shea, sprawi że podczas kąpieli nasza skóra będzie automatycznie nawilżana.

Dodatki do wyrabiania mydła

Aby ozdobić i jednocześnie wzbogacić działanie mydełka możemy do niego dodać różne zioła lub kwiaty. Niektórzy decydują się na dodanie dorobinek np. zmielonych pestek owoców, które będą gwarantowały efekt ścierania naskórka. Aby nasze mydło miało określony kolor możemy skorzystać z barwników. Najlepiej użyć w tym celu tych naturalnych. I tak aby nadać naszym kosmetykowi kolor na przykład żółty wystarczy dosypać trochę kurkumy, zielony- spirulinę, brązowy- kakao,a czerwień uzyskamy dzięki czerwonej glince.

Pierwszym etapem przygotowania mydła będzie starcie na tarce białego mydła lub bloku glicerynowego, który wcześniej zakupiliśmy. Starte mydło należy rozpuścić na kąpieli wodnej, umieszczając w garnku z gorącą wodą, mniejszych pojemnik, w którym będzie znajdowało się starte mydło. Podgrzewamy całości do 60 stopni i nie dopuszczamy do zagotowania się całości. W momencie gdy mydło nabierze kremowej konsystencji należy dodać wszelkie przygotowane wcześniej składniki dodatkowe w tym kwiaty, olejki, zioła, kończąc na barwnikach. Jednym z ostatnich kroków będzie przelanie całości do przygotowanej foremki i odstawiamy na kilka godzin aby produkt wystygł.

W tym momencie możemy ozdobić nasze mydło na przykład kwiatami, które będą wystawały lekko na zewnątrz. Po zastygnięciu mydełka będą gotowe do użycia. Metoda ta nie wymaga leżakowania, które jest konieczne w przypadku gdy wykonujemy mydło od samego początku z wykorzystaniem wodorotlenku sodu innych dodatków.

Baza_mydlana_glicerynowa

Podstawowy składnik przepisu na mydło – baza mydlana glicerynowa

Mydło pomysłem na prezent

Tak przygotowane przez nas mydełka można przetrzymywać nawet przez długi czas. Ich wygląd zależy tylko i wyłącznie od naszej inwencji twórczej. Samodzielnie wykonane kosmetyki są dobre pomysłem na prezent, a osoba która otrzymała tak elegancko wykonany podarunek z pewnością doceni jego wartość i czas jaki poświęciliśmy na jego wykonania. Główną zaletą własnoręcznie wykonanych mydeł jest to że dokładnie wiemy co się w nich znajduje. Nie musimy się obawiać chemii, konserwantów czy parabenów. Możemy samodzielnie skomponować zapach i zadbać o estetyczny wygląd produktu końcowego. Dobierając odpowiednie dla naszych potrzeb dodatki możemy zapewnić nawilżenie naszej skóry i wyeliminowanie wszelkich niedoskonałości.