Skuteczny sposób na blizny – popraw stan swojej skóry

Blizny nie należą do najbardziej atrakcyjnych i pożądanych efektów po zagojeniu się rany na skórze. Czy to spowodowane wypadkiem, czy przebytą operacją, zawsze kojarzone są z oszpeceniem i defektem, z którym warto byłoby powalczyć. Szczególnym problemem okazują się być blizny u kobiet, które poddały się cesarskiemu cięciu w celu urodzenia dziecka. Choć cel był oczywiście szlachetny i wart każdego poświęcenia, pozostała po nim 15-centymetrowa blizna przebiegająca wzdłuż brzucha potrafi skutecznie zaburzyć samoocenę i poczucie komfortu we własnej skórze. Jak walczyć z bliznami i poprawić stan wyglądu swojej skóry?

Pamiętaj o ruchu

Choć wiele osób obawia się, by skóra wokół gojącej się rany i blizny nie naciągała się, w rzeczywistości to właśnie pobudzanie jej do ruchu jest podstawowym sposobem na przyspieszenie i ułatwienie jej gojenia się. Pobudzenie układu krążenia do pracy zapobiega zatorom i zakrzepom, które mogą pojawić się po operacji (co dotyczy choćby kobiet po cesarskim cięciu oraz osób po różnego rodzaju rozległych zabiegach), ale też przyspiesza pracę tkanki wokół blizny motywując ją do regeneracji. Nie da się oczywiście wstać z łóżka i biegać tuż po przebytym zabiegu, jednak wielu lekarzy podkreśla że nawet podnoszenie się do pionu i utrzymywanie prawidłowej postawy to już duży krok do przodu.

Wśród opinii specjalistów walczących z bliznami na co dzień pojawiają się też sugestie, by wykonywać specjalny masaż blizny, który pozwoli zapobiec charakterystycznemu sztywnieniu i poczuciu, że przy każdym ruchu jest ona rozrywana. Zasklepiające się tkanki nie potrafią same stworzyć struktury, którą powinny przyjąć. Poprzez masowanie okolic blizny, a także przesuwanie palcami wzdłuż jej samej, następuje charakterystyczne „łamanie” granic pomiędzy budującymi ją tkankami i tworzenie bardziej elastycznych połączeń. To skutkuje oczywiście szybszym gojeniem się blizny, ale też większą swobodą ruchów, która choćby w przypadku blizn po cesarce może być znacząco ograniczona.

Postaw na sprawdzone produkty pielęgnacyjne

skuteczny sposób na bliznyBardzo istotnym elementem leczenia blizn jest traktowanie ich specjalnymi maściami i preparatami przeznaczonymi do przyspieszania ich procesu gojenia się, wygładzania powierzchni czy też rozjaśniania koloru blizny. Zarówno w aptekach, jak i drogeriach produktów takich można znaleźć naprawdę wiele, a każdy kto choć raz je stosował potrzebuje czasem kilku prób, by trafić na ten odpowiedni dla siebie. W ostatnich latach pojawiło się jednak rozwiązanie, które zdaje się bić wiele z nich na głowę. Mowa tu oczywiście o plastrach silikonowych na blizny.

W jaki sposób mały plasterek silikonu miałby przyspieszać gojenie się blizn? Okazuje się że materiał tak często wykorzystywany przecież w medycynie działa bardzo skutecznie w kontakcie zarówno ze świeżymi, jak i dojrzałymi bliznami poprzez delikatne podgrzewanie znajdującej się pod nim tkanki i tym samym wywoływanie określonych reakcji organizmu. Nagromadzony w okolicach blizny nadmiar kolagenu zostaje przez organizm naturalnie rozłożony, dzięki czemu możliwe jest stopniowe wygładzenie blizny i usunięcie jej charakterystycznego uwypuklenia. Dodatkowo, plastry silikonowe na blizny powodują ich stopniowe rozjaśnianie, w rezultacie prowadząc do zmniejszonej widoczności i lepszego wyglądu skóry wokół blizny. Jako wyrób przeznaczony do traktowania tego typu przypadłości, plastry silikonowe nie stanowią zagrożenia dla człowieka (pomijając osoby uczulone na silikon) i mogą być stosowane tak długo, jak to konieczne, także w walce ze starszymi, zagojonymi już bliznami.