Waginoplastyka – na czym polega i dla kogo jest przeznaczona?
Waginoplastyka to jak sugeruje nazwa plastyka pochwy. Nie jest to to samo, co sromoplastyka. Według Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej odmładzanie pochwy zyskuje popularność szybciej niż jakakolwiek inna procedura chirurgii plastycznej. Podejrzewa się, że wynika to z większej świadomości kobiet i z lepszego wykształcenia. Kiedy warto przeprowadzić waginolastykę, na czym ona polega i dla kogo jest przeznaczona?
Dlaczego kobiety decydują się na waginoplastykę?
Zazwyczaj istnieją dwa podstawowe powody, dla których przeprowadza się ten zabieg. Pierwszym przypadkiem jest kosmetyczna chirurgia pochwy, która może wynikać z przyczyn medycznych, takich jak naprawa uszkodzeń spowodowanych urazem czy porodem. Najczęściej operacja wykonywana jest u kobiet, którym podczas porodu pękło lub rozcięto krocze.
Drugim są pobudki estetyczne, czyli chęć poprawy wyglądu pochwy i podniesienia poczucia własnej wartości. Bardzo często jedne i drugie powody się łączą. Operacja zwężania pochwy ma na celu zmniejszenie wielkości otworu, która może być rozciągnięta ze względu na wiek, brak napięcia mięśniowego lub poród.
Jakie są rezultaty waginoplastyki?
Rezultatem operacji jest fizyczna zmiana i zacieśnienie pochwy. Wraz z wiekiem mięśnie pochwy, jak i inne, słabną. W rezultacie seks staje się mniej przyjemny, ponieważ odczucia nie są tak intensywne. Procedura napina wejście do pochwy i jej wnętrze, co zwiększa tarcie podczas seksu. Zabieg przywraca wrażenia sprzed lat (lub porodu) i czyni ponownie współżycie seksualne bogatym doświadczeniem. Większość kobiet po zabiegu deklaruje zwiększenie pewności siebie i poprawienie swojej samooceny.
Seks jest oczywiście istotnym czynnikiem, jednak wpływ plastyki pochwy na życie kobiet jest większy. Szerokie wejście do pochwy może wywoływać takie dolegliwości jak nadmierne upławy i stany zapalne. Te problemy również rozwiązuje waginoplastyka.
Kto decyduje się na waginoplastykę?
Większość kobiet, które decyduje się na waginoplastykę jest w wieku 30-50 lat, ma dzieci i nie chce mieć ich już więcej. Plastyka pochwy nie jest przeszkodą w zajściu w ciążę, ale poród może zniszczyć pracę chirurga plastycznego. Możliwe w takiej sytuacji jest wykonanie zabiegu ponownie, ale wtedy wiąże się on z większym ryzykiem i niepewnością.
Jak wygląda zabieg?
Operacja zazwyczaj trwa od jednej do dwóch godzin. W samej klinice przebywamy jeden – dwa dni. Na początku operacji usuwa się nadmiar tylnej ściany pochwy. Następnie naprawia się defekty mięśni podstawy miednicy i mięśnia opuszkowo – gąbczastego. Na koniec przeprowadza się plastykę krocza. Waginoplastykę przeprowadza ginekolog zajmujący się ginekologią estetyczną. Przed nią lekarz narysuje linie, które będą wyznaczać planowane miejsca cięć. Cała operacja odbywa się na stole operacyjnym w pozycji ginekologicznej [1].
Podczas plastyki pochwy jesteśmy oczywiście znieczulone. Może być to znieczulenie rdzeniowe lub ogólne. Co ważne po operacji dolegliwości bólowe są niewielkie. Wystarczą nam ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Do domu wrócimy jeszcze tego samego dnia, ewentualnie następnego.
Przez następne 4 tygodnie powinnyśmy pozostać pod opieką lekarza. Rany zewnętrzne goją się około 7 -10 dni. Całkowitą sprawność odzyskamy po kliku dniach, a do aktywności seksualnej wrócimy po 6-8 tygodniach.
Zagrożenia związane z zabiegiem
Wszystkie operacje niosą za sobą pewne ryzyko. Jednak plastyka pochwy nie jest związana z wysokim zagrożeniem. Niemniej zdarzają się bardzo rzadkie powikłania, takie jak: nadmierne krwawienia, infekcje, zauważalne blizny, reakcja alergiczna na znieczulenie czy martwica. O wszystkich zagrożeniach i przeciwskazaniach poinformuje Cię Twój lekarz.
[1] – http://nagrobli.com/zwezenie-pochwy