Wpływ stresu na organizm – opracuj proces oddychania i złap pełny oddech

Stres jest nieodłącznym elementem współczesnego świata. Każdy człowiek odczuwa go mniej lub bardziej, ale występuje on zawsze, ponieważ jest swego rodzaju motywatorem do działania. Czasem jednak, gdy hormon stresu wydziela się zbyt często i długo, organizm nie jest w stanie samodzielnie sobie z nim poradzić i pojawia się wiele komplikacji zdrowotnych. Aby więc temu zaradzić, konieczna jest praca człowieka i niewątpliwie najlepszym do tego narzędziem jest oddech. 

Jak oddech wpływa na stres?

Podczas zbyt silnego działania kortyzolu w organizmie człowieka, czyli w tzw. stresie głębokim w naszym ciele pojawiają się niepożądane komplikacje takie jak silne napięcie ciała, spłycanie oddechu i przy tym wszystkim zwiększenie ciśnienia krwi. Może to prowadzić do problemów z całym układem sercowo-naczyniowym wywołując zawał lub udar. Aby unikać takich komplikacji, należy systematycznie redukować stres właśnie za pomocą oddechu, ponieważ to on jest najlepszym i najszybszym sposobem na efektywny transport tlenu do mózgu, mięśni i w rezultacie krwi, która momentalnie uzyskuje prawidłowe ciśnienie. 

Oddychanie w stresie

Warto również zaznaczyć, że podczas stresu oddech bardzo przyspiesza, czasem prowadząc do braku tchu. W prawidłowym procesie oddychania człowiek powinien wykonywać od 12 do 15 oddechów na minutę. Tymczasem w stresie może to być nawet do 40 oddechów

Ktoś mógłby powiedzieć, że to dobrze, bo organizm się dotlenia, natomiast oddech ten jest zazwyczaj płytki i tworzy tzw. ścianę oddechową powodującą zadyszkę, hiperwentylację, zaburzenie równowagi i zmniejszenie koncentracji. W takim stanie człowiek nie może funkcjonować za długo, ponieważ przy długotrwałym nieprawidłowym oddechu pojawiają się:

  • Problemy ze snem 
  • Astma wysiłkowa 
  • Silny spadek kondycji
  • Zaburzenie gospodarki hormonalnej 
  • Bóle głowy 
  • Choroby zatok
  • Zanik mięśni
  • Spadek odporności 
  • Zaburzenia wzroku
  • Brak sił do pracy

To wszystko w obliczu stresu sprawia, że człowiek jest niezdolny do życia, a przy tym może popaść w problemy psychiczne jak np. w depresję. Ćwiczenia oddechowe to zatem klucz do sukcesu, by ukoić nerwy, zminimalizować objawy płytkiego oddechu i przede wszystkim, by zredukować stres. 

Jak prawidłowo oddychać, by poradzić sobie ze stresem?

Już od dłuższego czasu coraz więcej ludzi zostaje zaznajomionych ze specjalnymi technikami oddychania, które w szybki sposób zmniejszają stres. Są to techniki z Dalekiego Wschodu, które tamtejsi mieszkańcy praktykują podczas medytacji, osiągając spokój ducha i ciała. Dlatego też najlepsze rezultaty w walce ze stresem przynoszą ćwiczenia oddechowe, podczas których:

  • Wokół panuje spokój i cisza
  • Zależy nam na uspokojeniu ciała i myśli 
  • Oddychamy głównie przez nos 
  • Oddechy są głębokie i długie (max. 10 oddechów na minutę)
  • Skupiamy się na oddychaniu przeponą (brzuch powinien unosić się bardziej niż klatka piersiowa) 
  • Przy oddychaniu rozluźniamy ciało 

Takie ćwiczenia warto wykonywać systematycznie i indywidualnie do swoich potrzeb. Pozycja ciała może być naprawdę dowolna, liczy się przede wszystkim kilkuminutowe skupienie na sobie i własnym oddechu, by osiągnąć spokój. 

Skorzystanie z pomocy specjalistów 

Redukcja stresu poprzez oddychanie zyskuje już tak dużą popularność, że coraz więcej ludzi decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistów w tej dziedzinie. Wiadomo, że ćwiczenia oddechowe nie są trudne, aczkolwiek trenerzy oddechu uczą specjalistycznych technik, które pozwalają zredukować stres na naprawdę długo, o ile nie na zawsze. Mogą to potwierdzić przede wszystkim pracownicy korporacji. W ich życiu stres jest nagminny, ale większość pracodawców tej branży stara się z tym walczyć, właśnie dzięki pomocy specjalistów. Na przykład we Wrocławiu odbywają się specjalne warsztaty dla firm, podczas których pracownicy uczą się technik, dzięki którym nawet podczas przerw w pracy są w stanie dzięki oddechowi skutecznie uspokoić myśli i odprężyć się przed powrotem do obowiązków.

relaks

Podsumowanie

Widać więc, że wpływ stresu na organizm jest naprawdę silny, zwłaszcza jeśli dotyka on układu krążenia i procesu oddychania. W takich wypadkach techniki oddechu są niezastąpionym reduktorem, dzięki czemu nawet w najbardziej stresujących sytuacjach w pracy można skutecznie uspokoić nerwy i przerodzić stres szkodzący zdrowiu w motywację do działania.