Z jakiego sprzętu korzysta fotograf ślubny?

Pytania o to, z jakiego sprzętu korzysta fotograf ślubny, często praktycznie nie padają. Młode pary są najczęściej skupione głównie na efekcie, jaki uzyskają w postaci zdjęć.

Jednak to, jakiej będą one jakości, w dużej mierze zależy od tego, czym będzie kierował się fotograf, dobierając sprzęt do wykonywania fotografii w kościele, sali weselnej lub podczas zdjęć plenerowych

Jaki sprzęt fotograficzny zastosować w kościele?

  • Zaczniemy od stosowania lampy błyskowej, co do której zdania są często podzielone. Lampa błyskowa używana  w nieumiejętny sposób może prowadzić również do powstania spłaszczonego, sztucznego obrazu, jednak z uwagi na często słabe oświetlenie w kościołach może być nieodzowna. W przypadku stosowania lampy błyskowej musi być możliwość odbicia błysku od ścian.
  • Znaczenie mają także ustawienia balansu bieli – mają one znaczenie w związku ze stopniem naturalnego oświetlenia – ustawienia automatyczne mogą nie zdać egzaminu
  • Ważny jest dobry aparat pełnoklatkowy – sprawdza się w kościołach o słabym oświetleniu, ze względu na wysoką czułość ISO oraz jasne, stałoogniskowe obiektywy, dzięki którym skraca się czas potrzebny na wykonanie zdjęcia.
  • Dobry fotograf jest na ogół wyposażony w aparaty z różnymi obiektywami – jeden szerokokątny (do fotografowania gości), drugi portretowy (do zdjęć Pary Młodej). Jeśli na ceremonii obecnych jest dwóch fotografów, warto się podzielić i ustalić, kto fotografuje młodych, a kto gości.

Sprzęt fotograficzny na sali weselnej i w plenerze

Jeszcze dzisiaj często się zdarza, że oświetlenie na sali weselnej nie jest zbyt dobre do robienia zdjęć z górnej półki. Dlatego też tym ważniejsze jest znalezienie fotografa, który dzięki swoim umiejętnościom i odpowiednio dobranemu sprzętowi bez kłopotu poradzi sobie nawet w gorszych warunkach oświetleniowych, a także bez problemu wykorzysta sprzęt również w pracy z oświetleniem naturalnym.

Podczas pracy na sali weselnej przydatne są lampy błyskowe, statywy i wyzwalacze. Dodatkowo dochodzą zapasowe baterie (na jednej można zrobić średnio kilkaset zdjęć, podczas gdy podczas całego dnia może tych zdjęć wyjść nawet kilka tysięcy), akumulatory, a także pojemne i szybkie karty. Byłoby to dużym brakiem profesjonalizmu, gdyby wykonanie zdjęcia w kluczowym momencie było niemożliwe z powodu rozładowanej baterii lub braku miejsca.

Jak duże znaczenie ma odpowiedni sprzęt w kontekście jakości zdjęcia?

Z jednej strony mówi się, że dobry fotograf poradzi sobie nawet wtedy, gdy będzie mieć do dyspozycji średniej jakości sprzęt, z drugiej jednak nie jest to do końca prawdą.

Dopóki fotograf wykonuje zdjęcia w dobrym oświetleniu, przy odpowiedniej pogodzie i innych sprzyjających warunkach, być może taki sprzęt wystarczy, lecz co się stanie w sytuacji, gdy oświetlenie będzie słabe, pogoda się zepsuje, a urządzenia zaczną odmawiać posłuszeństwa w najważniejszych momentach? Z takich właśnie powodów szczególnego znaczenia nabiera rozmowa z fotografem na temat wykorzystywanego sprzętu.

fotograf ślubny

Jak stworzyć idealne zdjęcia?

Nie tylko wykorzystany przez fotografa sprzęt się liczy. W końcu aparat nie robi zdjęć sam z siebie. Do tego potrzebny jest człowiek, jego wiedza i doświadczenie. Ogromne znaczenie ma podejście do wykonywanej pracy i czerpana z niej satysfakcja, dlatego że przekłada się to m.in. na większe zaangażowanie.

Dochodzi tutaj kreatywność i umiejętność wychwytywania najważniejszych momentów. Znaczenie ma również podejście do Pary Młodej i jej bliskich, dzięki czemu nie będą oni spięci podczas fotografowania.

Wybierając najlepszego fotografa na wesele z Warszawy, koniecznie omówcie kwestie związane ze sprzętem wykorzystywanym podczas pracy, lecz też zapytajcie o sposoby pracy, przyjrzyjcie się temu, jak wygląda Wasza relacja z fotografem, jako że to będzie jednym z kluczowych czynników dla owocnej współpracy.