Zdrowe przekąski dla dzieci – jak czytać składy?

W ramach zdrowej przekąski można podać dziecku świeże warzywa, owoce lub bakalie. Nie zawsze jednak produkty te zadowolą podniebienie małego łasucha.

Jak ze sklepowej półki wybrać przekąskę dla dziecka, której skład nie będzie dla niego szkodliwy?

Jakie cechy powinna mieć przekąska dla dziecka?

Idealna przekąska dla dziecka powinna być przede wszystkim zdrowa, poza tym jednak powinna być również poręczna i posiadać wygodne opakowanie. Jej istotną cechą jest też to, że powinna dziecku smakować. Doskonałą przekąską dla dziecka będzie z pewnością owoc lub warzywo, szczególnie te bogate w witaminę C i beta-karoten.

Produkty podawane najmłodszym w ramach przekąski powinny zawierać odpowiednią ilość wapnia, by nie dopuścić do powstawania niedoborów w diecie, oraz witaminy i mikroelementy. W żywieniu dzieci należy unikać produktów wysokoprzetworzonych, a także takich, które zawierają sztuczne barwniki i wysokie stężenie cukru.

Jak unikać cukru i sztucznych substancji w składach produktów dla dzieci?

W celu unikania cukru i sztucznych substancji i upewnienia się, że przekąska dziecka jest zdrowa, należy dokładnie przestudiować skład produktu. Wśród składników, których należy się wystrzegać, można wymienić przede wszystkim:

Cukier biały

Cukier biały, znany również pod nazwą sacharoza, powstaje w procesie przetwarzania buraków cukrowych lub trzciny cukrowej. Podczas jego trawienia dochodzi do zużycia znacznych ilości znajdujących się w organizmie witamin i minerałów, sam cukier nie zawiera przy tym żadnego z tych elementów.

Spożywanie sacharozy uznawane jest za jedną z głównych przyczyn otyłości oraz innych poważnych zaburzeń zdrowotnych wśród dzieci.

Syrop glukozowo-fruktozowy

Syrop glukozowo-fruktozowy pozyskiwany jest z kukurydzy i stanowi częsty dodatek do różnego rodzaju przekąsek, słodyczy, a także napojów gazowanych, a nawet gotowych sosów. Jego spożywanie ma bezpośredni wpływ na rozwój nadwagi i otyłość, gdyż w sztuczny sposób podsyca poczucie głodu.

Aspartam

Aspartam to popularny słodzik chemiczny stanowiący niskokaloryczny zamiennik cukru często stosowany w produkcji bezcukrowych gum do życia, multiwitamin, owocowych i mlecznych napojów oraz deserów i wielu innych przekąsek. Może powodować różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne od bólów głowy po zaburzenia widzenia, a nawet drgawki. Przed zakupem przekąski dla dziecka warto upewnić się, że aspartam, występujący również często jako E951, nie znajduje się w jej składzie.

Glutaminian sodu

Glutaminian sodu to substancja wzmacniająca smak niezwykle często stosowana w wielu rodzajach produktów spożywczych. Może powodować zaburzenia koncentracji u dziecka oraz szereg niepożądanych objawów fizjologicznych. W składzie przekąsek dla dzieci należy wystrzegać się glutaminianu sodu znanego również jako MSG oraz E621. Dobrą praktyką jest także sprawdzenie, czy na etykiecie oznaczony został wyciąg z drożdży, ekstrakt drożdżowy, autolizowane drożdże lub hydrolizowane białka – wszystkie te określenia wykorzystywane są w celu zamaskowania obecności glutaminianu sodu w produkcie spożywczym.

Wybierając przekąskę dla dziecka warto również zwrócić uwagę na zawartość sztucznych barwników, które mogą powodować zaburzenia zachowania i odkładać się w organizmie, prowadząc do schorzeń neurologicznych.

żywność

Bezglutenowe przekąski dla dzieci 

W dzisiejszych czasach wiele osób, w tym dzieci, cierpi z powodu alergii i nietolerancji pokarmowych polegających na nieprawidłowej reakcji organizmu na pożywienie. Nietolerancja pokarmowa związana jest z brakiem bądź niedoborem enzymów rozkładających określone substancje.

Jedną z częściej występujących nietolerancji pokarmowych jest nietolerancja glutenu. Dzieci dotknięte tą przypadłością muszą przestrzegać diety bezglutenowej, z tego też powodu rodzice wybierający przekąski dla swoich pociech powinni zwracać dodatkową uwagę na ich skład i upewniać się, że nie występują w nich składniki mogące być nośnikami glutenu. Przekąski bezglutenowe dla dzieci nie powinny zawierać:

  • pszenicy i jej odmian – orkiszu, durum, kamut
  • żyta
  • przenżyta
  • jęczmienia

Bezpieczne przekąski bezglutenowe dla dzieci mogą zawierać następujące zamienniki posiadających gluten zbóż:

  • ryż
  • kukurydzę
  • grykę
  • proso
  • fasolę i inne rośliny strączkowe
  • amarantus
  • quinoę
  • maniok
  • sorgo
  • skrobię ziemniaczaną

Dokładne studiowanie składu każdego z produktów może być uciążliwe, jednak świadomość, że nasze dziecko spożywa tylko zdrowe przekąski, powinna wynagrodzić ten trud.