Kroplówki i lewatywy – jakie zbiegi wykonuje pielęgniarka w domu pacjenta?

Praktycznie każdy szpital lub przychodnia lekarska, może zaoferować nam usługi polegające na wizytach pielęgniarek. Wiele jest przypadków, w których chory leczy się w domu. Organizm, który jest wycieńczony po operacjach lub długiej chorobie, potrzebuje dodatkowej opieki. Jeżeli chory lub jego rodzina decydują się na leczenie w domu, konieczne jest zamówienie wizyt pielęgniarek kilka razy w tygodniu.

Zabiegi wykonywane przez pielęgniarki

W zależności od stanu osoby chorej oraz potrzeb organizmu, ustalana jest częstotliwość odwiedzin. Oprócz tego, lekarze prowadzący mają obowiązek zalecić odpowiednie zabiegi, jakie wykonywane będą podczas odwiedzin.

Typy zabiegów, jakie wykonuje pielęgniarka podczas wizyt w domu pacjenta, należą do dość prostych i powszechnie znanych. W większości przypadków, pacjenci przechodzą te same zabiegi. Najpopularniejsze z nich, to:

  • Podawanie kroplówek,
  • Przeprowadzanie lewatyw,
  • Dawanie zastrzyków,
  • Zmiany opatrunków,
  • Przemywanie ran pacjenta,
  • Pobieranie krwi i innych materiałów do analizy laboratoryjnej.

pielęgniarkaNajczęściej jednak, rola pielęgniarki ogranicza się do podania kroplówki pacjentowi. Co prawda wielu ludzi obłożnie chorych leczy się w domu, jednak duża część pacjentów przechodzi okres rekonwalescencji. Zadaniem kroplówek jest dostarczanie potrzebnych składników odżywczych do organizmu. Kroplówkę najczęściej podaje się w sposób dożylny.
Z racji tego, iż poważne i skomplikowane zabiegi wykonuje się w szpitalach, niektórzy pacjenci mogą leżeć w domu. Jeśli ich stan nie wymaga operowania lub trudniejszych zabiegów, leczenie domowe jest często najlepszą opcją. Wymienione wyżej zabiegi, jakie wykonują pielęgniarki, należą do prostych i najczęstszych. Są one konieczne w okresie leczenia każdego pacjenta leczonego w domu.

Kiedy konieczne są odwiedziny pielęgniarki w domu?

Wiele jest sytuacji, w których musimy korzystać z prywatnych usług pielęgniarek.

Osoby, które wymagają dodatkowej opieki zdrowotnej, mogą być w różnym stanie. Pielęgniarki odwiedzają pacjentów, którzy byli leczeni w danym szpitalu, lecz z różnych powodów wybrali leczenie w domu.

  • Chorzy na nowotwory lub nieuleczalne lub inne, ciężkie choroby – w niektórych przypadkach, stan pacjentów jest zły, dlatego rodzina decyduje się na leczenie w domowych warunkach,
  • Pacjenci leżący w śpiączce od dłuższego czasu – osoby, które długo się nie wybudzają, często leżą w domu i tam są rehabilitowani,
  • Osoby, które są przechodzą okres rekonwalescencji po długiej i wycieńczającej chorobie, po śpiączce lub po chemioterapii.

Zalety domowych wizyt pielęgniarki

Oferta pielęgniarek jest przeznaczona dla wszystkich chorych osób przebywających w domu. Możliwość odwiedzin pielęgniarek pozwala przede wszystkim na oszczędność czasu. Poza tym, nie zawsze rodzina pacjenta może zawieźć go do szpitala na zastrzyk lub na podanie kroplówki. Często, jest to za daleko. Mogą być także różne powody, dla których pacjenci przechodzą w domu okres rekonwalescencji. Usługi pielęgniarek są więc bardzo pomocne.
Przed wizytą pielęgniarki, należy jedynie przygotować pokój, w którym leży pacjent. Podawanie kroplówki i wykonywanie innych zabiegów, powinno odbywać się w spokojnej atmosferze.

Warto dodać, że usługi te oferują nie tylko szpitale czy przychodnie. Często, to pielęgniarki oferują wykonanie konkretnych zabiegów za określoną cenę. Korzystanie z takich usług z pewnością wpłynie na stan pacjenta. Leczenie w domu jest częstym wyborem pacjentów lub jego rodziny, dlatego duża ilość pielęgniarek może oferować prywatne usługi, np. http://www.pielegniarka.krakow.pl/.