Jak zrezygnować z wieczornego drinka na odreagowanie?
Alkohol jest bardzo popularną i dostępną powszechnie używką, przez co jest on również źródłem wielu problemów społecznych. Warto wiec zrezygnować ze spożywania go lub ograniczać jego ilość do takiego poziomu, aby nie popadać w nałóg.
Sporo osób lubi w ramach wieczornego relaksu wypić sobie trochę alkoholu i o ile pojedyncze przypadki nie są szkodliwe to przy regularnym piciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, może się to przerodzić w uzależnienie, którego dana osoba może nie być nawet świadoma.
Dlaczego tak często sięga się po drinki wieczorami?
Wieczór to czas w trakcie dnia, kiedy każdy chce się zrelaksować i odreagować po całym dniu. Wiele osób niestety sięga wtedy po alkohol. Oczywiście zazwyczaj nie są to duże ilości, ale nawet niewielka ilość alkoholu spożywana regularnie może sprawić, że po czasie przerodzi się to w nawyk, a wtedy do nałogu droga jest już bardzo prosta i szybka, jeśli w porę nie zauważymy ryzyka. Osoby lubiące wypić regularnie niewielkie ilości alkoholu mogą nawet nie być świadome tego, że są uzależnione. Często w takich sytuacjach tłumaczą się one tym, że po prostu lubią pić i jest to ich sposób na zrelaksowanie się oraz odpoczynek. Warto jednak pamiętać, że życie w taki sposób po pewnym czasie można dać wiele negatywnych skutków m.in. zdrowotnych, dlatego warto uświadomić sobie ten problem, jeśli on wystąpi i spróbować z nim walczyć.
Jak zakończyć to przyzwyczajenie?
Często pytamy: jak przestać pić wieczorami? Osoby przyzwyczajone do spożywania niewielkich ilości alkoholu wieczorami mogą nie być świadome tego, że jest to ich nawyk. W takiej sytuacji staje się to niebezpieczne i warto zmienić to przyzwyczajenie. Oczywiście podstawą jest świadomość problemu i chęć zmiany swojego życia. Jeśli dana osoba ma już odpowiednie nastawienie, to uzyskanie wymaganych efektów będzie z pewnością dużo prostsze i szybsze. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest zamienienie spożywania alkoholu na inną czynność, która jest równie przyjemna i co ważniejsze zdrowa. Dobrym rozwiązaniem jest oddawanie się pasji, rozmowa ze znajomymi lub rodziną, czy znalezienie sobie jakiegokolwiek innego zajęcia. Jeśli problem jest znacznie poważniejszy i czujemy, że sami nie poradzimy sobie z nim, warto skorzystać z różnego rodzaju metoda walki z nałogiem. Jedną z popularniejszych i bardzo skutecznych metoda jest Easyway.
Metoda Easyway
Autorem metody Easyway jest Allen Carr, który stworzył ją, próbując samodzielnie uwolnić się od nałogu palenia papierosów. Po czasie okazało się, że jego metoda świetnie sprawdza się również w walce z uzależnieniami od innych substancji i czynników takich jak alkohol, narkotyki, hazard, kofeina, słodycze i wiele innych. Obecnie w Polsce, ale i na całym świecie prowadzi się wiele różnych kursów, które są zgodnie z założeniami tej metody, a ich celem jest wspomagania osób uzależnionych od różnych substancji czy też zachowań.
Dlaczego warto zerwać z takim przyzwyczajeniem?
Alkohol to substancja, która w znacznym stopniu wpływa na organizm człowieka. O ile nieduża jednorazowa dawka alkoholu szybko zostanie wydalona z organizmu, to w przypadku regularnego jego spożywania mogą pojawić się różnego rodzaju problemy zdrowotne czy nawet psychiczne. Z tego względu zrezygnowanie z wieczornego drinka to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu człowiek może oczyścić swój organizm i umysł, czuć się znacznie lepiej, wysypiać się regularnie, mieć więcej energii itd. Alkohol bowiem ma negatywny wpływ na wiele różnych aspektów życia człowieka, przez co nawet niewielka jego ilość może znacząco pogorszyć samopoczucie, jakość snu i wiele innych czynników, na czym może ucierpieć zdrowie i kondycja zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Ponadto alkohol często jest także przyczyną nadwagi, problemów ze skórą i znacząco pogarsza odporność organizmu, przez co jest on bardziej podatny na różnego rodzaju choroby i dolegliwości. Z tego względu warto zrezygnować z wieczornego drinka i zastąpić to np. rozwijaniem swoich pasji, czytaniem książki czy innymi wartościowymi zajęciami.