Właściwości peptydów w kosmetykach

Peptydy określane są również bezinwazyjnym botoksem, dlatego producenci kosmetyków chętnie wykorzystują je do produkcji wielu wyrobów służących pielęgnacji ludzkiego ciała. Dzięki dokładnemu ich przebadaniu odkryto szczególne właściwości tego rodzaju białek, które wykorzystuje się do pielęgnacji skóry, szczególnie dojrzałej z pierwszymi oznakami starzenia. Kosmetyki zawierające peptydy cieszą się coraz większą popularnością. 

Co to są peptydy?

Peptydy są krótkołańcuchowymi białkami, zbudowanymi z niewielkiej ilości aminokwasów. W swoim działaniu naśladują substancje naturalne, występujące w komórkach człowieka, które są odpowiedzialne za procesy metaboliczne, polegające na reakcjach chemicznych i towarzyszących im przemianach energetycznych. Stanowią podstawowe białka budujące organizm człowieka, biorąc udział we wszelkiego rodzaju procesach fizjologicznych, dlatego odgrywają ogromną rolę w ludzkim ciele.

Peptydy działają również antycellulitowo, a także wyszczuplająco. Z wiekiem ich ilość w organizmie spada, czego efektem jest jego starzenie się, dlatego dostarczanie ich w formie surowców kosmetycznych umożliwia procesy regeneracyjne przede wszystkim skóry, ponieważ z powodu niewielkich rozmiarów są w stanie przedostać się w łatwy sposób w jej głąb. 

Zastosowanie peptydów w kosmetykach

Peptydy jako surowce kosmetyczne poprawiają wygląd skóry w nieinwazyjny sposób, wpływając na syntezę kolagenu oraz elastyny. Poprawiają jej kolor, wybielając i rozjaśniając, przyspieszają wszelkie procesy naprawcze, a także gojenie się ran. Szczególnie korzystnie działają na skórę wokół oczu. Poprawiają stan włosów i rzęs. Podstawową cechą peptydów, dzięki której tak często wykorzystuje się je w kosmetyce jest wygładzanie zmarszczek, stąd ich nazwa nieinwazyjny botoks. W celu opóźnienia procesów starzenia można je stosować bardzo wcześnie, bo już po dwudziestym roku życia. 

Jak działają peptydy miedziowe?

Peptydy miedziowe z powodu swoich właściwości przeciwstarzeniowych, regeneracyjnych i antyoksydacyjnych są surowcem do produkcji kosmetyków. Ich skuteczność, jak potwierdzają badania, jest porównywana z retinolem jako składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy, który aktywizuje produkcję komórek, stymuluje produkcję elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego, a także pozwala usunąć zrogowaciałą warstwę naskórka. Serum lub kremy z peptydami miedzi są najpopularniejszymi produktami kosmetycznymi.

peptydy

Do ich zalet należy między innymi niwelowanie wolnych rodników, wspieranie procesów gojenia ran, procesy regeneracyjne i przeciwstarzeniowe, antybakteryjne i przeciwzapalne, a także przeciwdziałanie wypadaniu włosów. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i wyjątkowej aktywności przenikają do skóry i włosów działając niezwykle skutecznie. Efekty można zauważyć stosunkowo szybko. Peptydy miedzi dodaje się nie tylko do kremów i serum, ale również do szamponów i odżywek, gdyż zapewniają utrzymanie skóry w zdrowiu, zapewniając jej jędrność, napięcie i młody wygląd. Sprawdzają się doskonale w kosmetykach dla osób starszych, ale również dla młodzieży z problemami skórnymi w postaci na przykład trądziku.

Jedną z wielu zalet peptydów miedzi jest likwidowanie blizn. Działają antyoksydacyjnie chroniąc skórę i włosy przed działaniem wolnych rodników. Zapobiegają także nowotworom skóry. Mają zbawienny wpływ na włosy, szczególnie przesuszone i łamliwe. Zapobiegają ich wypadaniu. Redukują również nadmierną potliwość likwidując nieprzyjemny zapach. Ze względu na swoje niezliczone zalety peptydy miedzi są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym.

Jakie peptydy wykorzystuje się w kosmetyce?

Peptydy jako surowce służące do produkcji kosmetyków mają formę płynną lub proszkową. Są to między innymi:

  • SpecPed®-AH8P (INCI: Acetyl Hexapeptide-8) o działaniu rozluźniającym mięśnie twarzy i hamującym uwalnianie acetylocholiny – neuroprzekaźnika, który powoduje między innymi rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dostępna wersja ma formę proszkową albo płynną. 
  • SpecPed® AO3P (Acetyl Octapeptide – 3) o działaniu blokującym skurcz mięśni. Dostępna wersja ma formę proszkową albo płynną.
  • SpecPed® SKEP (Dipeptide Diaminobutyroyl bezylamide diacetate) o działaniu blokującym przepływ acetylocholiny i skurcz mięśni, rozluźnia je i zmniejsza zmarszczki dynamiczne. Dostępna wersja ma formę proszkową albo płynną.
  • SpecPed® MCC21 (S-Mu-Conotoxin Cniiic), który jest peptydem biomimetycznym, naśladującym działanie naturalnej konotoksyny, zwanej „botoksem w słoiku”. Reguluje również ekspresję mięśni szkieletowych. Dostępna jest wersja płynna. 
  • SpecPed® MCC21 Plus (Arginine/ Lysine Polipeptide) jest peptydem biomimetycznym, naśladujący działanie naturalnej konotoksyny, zwanej „botoksem w słoiku”. Zapewnia natychmiastowy efekt wygładzenia skóry. Dostępna jest wersja płynna. 
  • SpecPed® WA jest kompleksem 6 peptydów, który jest alternatywą dla botoksu. Hamuje uwalnianie neuroprzekaźników, spowalniając nadmierny skurcz mięśni twarzy, promuje syntezę kolagenu i elastyny w skórze właściwej, dzięki czemu zwiększa elastyczność skóry i niweluje zmarszczki. Dostępna jest wersja proszkowa i płynna.