Własny mini ogród na balkonie

Większości z nas rośliny balkonowe kojarzą się jedynie z surfiniami i peralgoniami, które hodowały nasze babcie.

Istnieje jednak o wiele więcej kreatywnych pomysłów na roślinne aranżacje balkonu, które zamienią go w maleńki ogród i Twoje ulubione miejsce w mieszkaniu.

Dlaczego warto mieć rośliny na balkonie?

Jest wiele powodów, by założyć swój własny mini ogród na balkonie! Powszechnie wiadomo, że obcowanie z naturą ma moc terapeutyczną, pozwala wyciszyć myśli i zdrowo odpocząć. Nawet, jeśli mieszkamy w centrum dużego miasta, zasługujemy na swój własny zielony zakątek. Rośliny pomogą nam oczyścić i nawilżyć powietrze, którym oddychamy oraz zmniejszą naelektryzowanie naszego otoczenia.

Wiele osób nie korzysta ze swoich balkonów, ponieważ nie dają im one poczucia prywatności. Rośliny jako naturalna osłona przed wzrokiem ciekawskich przechodniów, mogą temu zaradzić. W samodzielnie zaaranżowanej małej dżungli z łatwością ukryjemy huśtawkę lub stolik do kawy, a zapalane wieczorem lampki przepięknie zaprezentują się pomiędzy zielonymi liśćmi.

Jak stworzyć własny ogród na balkonie?

Wymarzony ogród na balkonie warto najpierw dobrze zaplanować. Sprawdź, jakie jest nasłonecznienie Twojego balkonu, czy wychodzi on na północ a może na południe? Rośliny światłolubne mogą nie przyjąć się na zacienionym balkonie od strony północnej, a gatunki potrzebujące nieco cienia nie poradzą sobie z intensywnym południowym słońcem.

Wybierając kwiaty do uprawy, kieruj się tym kluczem a także swoimi upodobaniami. Czy zależy Ci na jak najbardziej ozdobnym i kolorowym wyglądzie balkonu? A może podobają Ci się rośliny skalne i chciałbyś urządzić na nim małe wrzosowisko? Możesz również zdecydować się na rośliny jadalne i zioła, które nie tylko będą estetycznie wyglądać, ale również wzbogacą Twoją kuchnię.

Zapewnij odpowiednie warunki swoim roślinom na balkonie

Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu skrzyń i donic, w których zasadzisz swoje rośliny. Ich dno warto wysypać keramzytem, który ułatwi odpływ nadmiaru wody. Jeżeli zamierzasz hodować rośliny zimujące na balkonie, doniczka powinna być od wewnątrz ocieplona styropianem.

Pozostaw jednak dużo miejsca na podłoże dla Twoich roślin. Najlepiej zdecydować się na zakup świeżego, ponieważ ziemia z ogrodu może być zakażona i stać się źródłem chorób, a ziemia wcześniej użyta w innej doniczce będzie pozbawiona składników odżywczych.

W jednej donicy umieszczaj gatunki o takich samych wymaganiach. Dla równego dostępu do światła układaj je według wielkości – najwyższą roślinę najbardziej w tyle a najniższą najbardziej z przodu. Regularnie podlewaj swój ogród (w czasie największych upałów warto to robić nawet dwa razy dziennie), osłaniaj go przed ulewnym deszczem i porywistym wiatrem.

miniogród na baloknie

Czy rośliny pnące sprawdzą się na balkonie?

Pnącza wydają się być idealnym rozwiązaniem dla balkonu. Zapewniają ogrom zieleni i oszczędność miejsca, jeśli chodzi o zajmowaną przez nie donicę. Mogą stanowić skuteczną ochronę przed słońcem i niechcianymi spojrzeniami sąsiadów. Jedyne czego dodatkowo wymagają to podpory, po których będą mogły się wspinać. Najczęściej stosuje się w tym celu drewniane kratownice, haki lub linki dobrane do grubości łodyg i ciężaru danego gatunku.

Rolę roślin pnących na balkonie doskonale odegrają powojniki, a konkretnie odmiany charakteryzujące się obfitym kwitnieniem i zwartym pokrojem. Kompaktowe powojniki, które nie rosną przesadnie wysoko i nadają się do uprawy w pojemnikach, znajdziesz w ofertach sklepów internetowych, m. in. w sklepie E-clematis specjalizującym się w tego rodzaju roślinach.