Bariatra – chirurgiczne leczenie otyłości

Bariatria – to gałąź medycyny zajmująca się leczeniem otyłości zaawansowanej. Leczenie bariatryczne podzielone jest na dwie metody: operacyjne i nieoperacyjne. Metodami nieoperacyjnymi są: aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, balon żołądkowy (umieszczany w organizmie drogą endoskopową). Metodą operacyjną jest zmniejszenie żołądka.

Otyłość – skąd się bierze?


Nieodpowiednia dieta

Najczęściej spotykaną przyczyną otyłości jest praktykowanie niezdrowego stylu życia, a zwłaszcza nieodpowiednie żywienie. W takiej sytuacji bilans energetyczny organizmu zostaje zaburzony i następuje magazynowanie tkanki tłuszczowej. Na prawidłowe żywienie składa się nie tylko ilość dostarczanych kalorii, ale także jakoś tego, co jemy. Problematyczny może być także zbyt wygórowany apetyt. W takim przypadku trudno jest eliminować otyłość tylko poprzez redukcję ilości spożywanego jedzenia.

W najgorszej sytuacji są osoby, których problem otyłości dotyka od dzieciństwa. Osoby o zbyt dużej masie w początkowych latach życia narażone są na przerost liczby komórek tłuszczowych w organizmie. Usiłowanie redukcji tkanki tłuszczowej w późniejszych latach życia może zmniejszyć tylko ich masę, a nie liczbę. U osób dotkniętych przypadłością otyłości w dzieciństwie, nawet drastyczne próby redukcji wagi mogą nie przynieść pożądanych efektów.

Zbyt niski poziom aktywności fizycznej

Jak się okazuje – nadwagę można mieć nawet wtedy, gdy jemy obiektywnie niewiele. Ma to miejsce, gdy spoczynkowa przemiana materii jest na tak niskim poziomie, że nawet wówczas wynajduje zbytek energii, który magazynuje. W takim przypadku konieczna jest aktywność fizyczna. Aby zachować zdrowie i sprawność fizyczną, ruch jest niezbędny.

Bariatria

Czynniki genetyczne

Badania dowodzą, że około 40% osób dotkniętych otyłością, cierpi na to schorzenie z powodów genetycznych. Dzieje się to w wyniku mutacji punktowych, jednogenowych oraz wielogenowych. Zmianie podlegają operacje związane z regulowaniem poziomu podstawowej przemiany materii, praca enzymów odpowiadających za gospodarkę węglowodanów i tłuszczów oraz dojrzewania komórek tłuszczowych. (źródło: klinika KCM [1])

Medykamenty

Niektóre leki przyjmowane przez długi czas mogą prowadzić do otyłości. Zazwyczaj są to tak zwane kortykosteroidy. Podwyższają one poziom glukozy w krwiobiegu oraz zatrzymują wodę w organizmie. Osoby cierpiące na otyłość posterydową mają charakterystyczne, spuchnięte ciało. Wiele farmaceutyków poprawiających humor, może powodować zwiększenie masy ciała, np. niektóre leki psychotropowe czy antydepresyjne.

Zaburzenia emocjonalne

Przejadanie się na tle psychicznym i jedzenie samo w sobie może uzależnić, tak samo jak narkotyki, papierosy i tym podobne. Do dysharmonii masy ciała najczęściej przyczynia się depresja i inne zaburzenia afektywne. Podczas jedzenie organizm produkuje endorfiny – hormony szczęścia. Osoby mające problemy na tle psychicznym, szukają pocieszenia w kolejnej porcji jedzenia. Posiłki  rekompensują stres, zły humor i przykre niespodzianki.


Źrodła informacji: 1) Klinika KCM: http://kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm