Grafika kościelna – nie tylko na Wielkanoc
Od zawsze wiadomo, że spory wpływ na nasze decyzje, poglądy, uczucia czy inne sfery życia mają czynniki wizualne.
Z tego właśnie względu grafika odgrywa w dzisiejszym świecie tak ważną rolę zarówno w sferze marketingowej, informacyjnej jak i dekoracyjnej. Również w kościele różnego rodzaju grafiki pozwalają skutecznie udekorować wnętrze świątyni na różne ważne okazje, jednocześnie zachowując czynnik informacyjny poprzez różnego rodzaju napisy, wzory, krytykę i grafiki.
Czym jest dokładnie grafika kościelna? Jakie jest jej znaczenie i rola w kościele katolickim? W jakich sytuacjach wykorzystuje się różnego rodzaju grafikę kościelną?
Czym jest grafika kościelna?
Ogólnie grafika to połączenie typografii, infografiki, cytatów, ikon oraz symboli w celu stworzenia dekoracji, które równocześnie będą przekazywać jakąś wartość merytoryczną. W kościele takie połączenie sprawdza się idealnie, ponieważ oprócz aspektu dekoracyjnego, dzięki grafice kościelnej możemy przekazać wiele ważnych informacji i wzmocnić komunikat, jaki chcemy przekazać członkom wspólnoty.
Grafika kościelna to tak naprawdę zbiór różnego rodzaju grafik w przeróżnej formie. Mogą to być flagi kościelne, szarfy, proporczyki, flagietki, banery, plakaty, roll-upy i wiele innych produktów. Każdy z nich może być zaprojektowany od podstaw, dzięki czemu bez problemu dopasujemy grafikę kościelną do aktualnie obchodzonej uroczystości lub święta.
Jakie znaczenie ma grafika kościelna?
Podstawową rolą grafiki kościelnej jest dekoracja wnętrza kościoła. Oczywiście w największym stopniu rolę tą pełnią kwiaty i inne tego typu dekoracje. Jednak grafika kościelna wprowadza do wnętrza świątyni trochę nowoczesności, jednocześnie pozwalając na przekazanie jakichś wartości i informacji czy to za pomocą cytatów, symboli czy nawet samej kolorystyki.
Przykładowo podczas świąt i uroczystości maryjnych można wykorzystać grafikę kościelną w kolorystyce biało niebieskiemu. Będzie ona wtedy nawiązywała do Matki Boskiej, ponieważ te dwa kolory są jej symbolami. W połączeniu z innymi elementami wystroju kościoła w tej samej kolorystyce może uzyskać bardzo przyjemny efekt.
Z podobnego rozwiązania można skorzystać np. podczas rocznicy śmierci świętego Jana Pawła II, czy innych uroczystości i świata papieskich, stosując grafiki w kolorystyce żółto białej, które będą nawiązywały do flagi papieskiej, w której właśnie te barwy występują.
Oczywiście grafika kościelna nie ma wyłącznie roli dekoracyjnej. Dzięki niej możemy przekazać innym ludziom ważne wartości religijne, cytaty i informacje. Jest to możliwe dzięki temu, że grafika kościelna to połączenie obrazu, infografiki, typografii, symboliki i innych tego typu dziedzin.
Taki przekaz trafia szczególnie do najmłodszych, ponieważ to właśnie dzieci i młodzież są najbardziej wyczuleni na różnego rodzaju przekazy wizualne. Z tego względu grafika kościelna pełni także bardzo ważną rolę edukacyjną.
Przy jakich okazjach wykorzystuje się grafikę kościelną?
Grafikę kościelną można wykorzystywać w bardzo wielu sytuacjach i okolicznościach. Mogą to być różnego rodzaju grafiki ilustrujące i opowiadające o aktualnie przeżywanych w kościele uroczystościach, świętach lub nabożeństwach, a także grafiki informacyjne.
Jednak najczęściej grafikę kościelną wykorzystuje się przy ważnych okazjach takich jak Wielkanoc, Boże Narodzenie, Nowy Rok, Adwent, Wielki Post, Wszystkich Świętych, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Zesłanie Ducha Świętego i wiele innych świąt. W takim przypadku grafika ta najczęściej nawiązuje do aktualnie przeżywanych świąt i uroczystości, zawiera różnego rodzaju ważne cytaty i ogólnie informuje o tym, co obecnie świętuje kościół i cała jego wspólnota.
Oprócz tego grafikę kościelną z powodzeniem wykorzystuje się również podczas takich uroczystości kościelnych jak Chrzest, Pierwsza Komunia Święta, Bierzmowanie, sakrament małżeństwa, kapłaństwa i inne tego typu ważne wydarzenia dla wspólnoty kościoła.
Co więcej, grafika w tych przypadkach może być wykorzystywana w celu udekorowania kościoła i przekazania ważnych wartości ludziom, ale także w celach informacyjnych przed danym świętem lub uroczystością. Grafikę kościelną często wykorzystuje się także np. podczas rekolekcji dla młodzieży.
Wtedy różnego rodzaju plakaty, roll-upy, czy inne produkty drukarskie mogą nawiązywać do tematyki rekolekcji i przekazywać ważne wartości, jakie uczestnicy rekolekcji powinni z nich wynieść i kierować się nimi podczas swojego życia.