Jak działają agencje aktorskie?

Współpraca z agencją aktorską to dla wielu początkujących i bardziej doświadczonych aktorów jedyna szansa na zdobycie angażu w filmie czy reklamie. Choć na rynku działa dziś wielu aktorów, na zdobycie roli w największych projektach mogą zwykle liczyć ci, którzy już cieszą się większą sławą w branży. Podpisanie umowy z agencją aktorską może pomóc ci w przebiciu się do etapu castingu i pomoże zabłysnąć przed reżyserami i producentami. Reklama, filmy, seriale, pojedyncze eventy? Dla agencji aktorskich to codzienność! Na jakiej zasadzie działają i kto może się do nich zgłaszać?

Jak wybrać agencję aktorską?

agencje aktorskieAgencji aktorskich jest dziś na pęczki właściwie w każdym większym mieście, dlatego znalezienie tej właściwej nie zawsze kończy się po pierwszej próbie rozmów. Bardzo istotną kwestią współpracy z każdą agencją jest podpisane stosownej umowy i to właśnie ona jest często powodem, dla którego aspirujący aktorzy wycofują się ze współpracy. Najłatwiejszym sposobem na znalezienie agencji, która nie będzie sprawiała aktorowi problemów jest przeszukanie ofert w Internecie i sugerowanie się opiniami, jakie mają na ich temat inni aktorzy. To sprawdzony i zaufany system, którym kierują się nawet najwięksi profesjonaliści.

Podstawowe wymagania agencji aktorskich

Choć agencje aktorskie stawiają sobie za cel pomoc zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym aktorom, nie każdy aspirujący kandydat będzie w stanie podjąć z agencją współpracę. Podobnie jak w każdym miejscu pracy, i tu przeprowadzana jest selekcja kandydatów – jej podstawą są przesłane przez aktorów artystyczne CV, dema oraz zdjęcia, które agencja będzie mogła udostępniać producentom filmowym i agencjom reklamowym poszukującym aktorów do konkretnej roli.

Wymagania agencji w stosunku do aktorów obejmują zwykle konieczność bieżącego uaktualniania swoich zdjęć i CV, w którym powinny znaleźć się informacje dotyczące konkretnych ról, opisanych konkretnym tytułem filmu i rokiem, w jakim aktor wykonywał związaną z nim pracę. Dobrze przygotowany materiał powinien zainteresować agencję, a w rezultacie także reżyserów potencjalnych ról.

Podpisanie umowy z agencją aktorską

Podjęcie współpracy z agencją aktorską to jedna z najlepszych rzeczy, jakie może zrobić dla siebie młody aktor bądź osoba, która jest zainteresowana spróbowaniem własnych sił w mniejszych rolach epizodycznych lub reklamowych. Agent, będący przedstawicielem agencji filmowej, jest odpowiedzialny za negocjowanie warunków umów z producentami filmów i to właśnie on podsyła swoim podopiecznym informacje o castingach. Z drugiej strony jego praca polega też na podsyłaniu producentom i reżyserom kandydatów, którzy według agenta sprawdziliby się w danej roli. Podpisanie umowy z agencją aktorską wiąże się ze zgodą na otrzymywanie ofert od agenta i przekazywanie przez niego profilu aktora do różnych producentów i reżyserów. Nie każda umowa jest jednak dla aktorów korzystna. Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy?

Wiele dobrych agencji operujących na dzisiejszym rynku wymaga od swoich aktorów podpisania klauzuli wyłączności, co w ogólnym rozumieniu oznacza, że może być on reprezentowany wyłącznie przez jedną agencję. Dodatkowo, w umowie zawsze znajduje się informacja o prowizji dla agencji odbieranej od głównej kwoty honorarium aktora – prowizja ta jest swojego rodzaju wynagrodzeniem dla agencji za pomoc w znalezieniu konkretnej roli. Wspomniane klauzule nie krzywdzą kariery aktora i w ogólnym rozrachunku nie powodują żadnych komplikacji, a samo podpisanie umowy jest raczej korzystnym krokiem na ścieżce kariery aktora i pozwala na rozwinięcie jego kariery w znacznie szybszym tempie.