Jak leczyć ból kręgosłupa?

Bóle kręgosłupa są obecnie coraz częstszą przypadłością, która dotyka znaczną część społeczeństwa. Dolegliwości te są spowodowane w głównej mierze brakiem sportu, złą postawa ciała, a nawet nieodpowiednią dietą.

Ból kręgosłupa – leczenie

Kręgosłup jest częścią ciała, która jest znacząco narażona na przeciążenia i często dochodzi do jego uszkodzenia w  wyniku wypadku np. samochodowego. Wszelkie problemy w obrębie kręgosłupa sprawiają znaczny dyskomfort, a niekiedy nawet uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia. Bóle kręgosłupa wynikające z przeciążenia lub podrażnienia również zdarzają się bardzo często i umiejscowione są w obrębie miednicy, lordozy lędźwiowej, lordozy szyjnej, a nawet w kończynach dolnych lub górnych.

woman

Podstawą działania podczas leczenia dolegliwości kręgosłupa będzie podjęcie jak najszybszej terapii. Najczęściej stosowaną metodą leczenia są różnego rodzaju ćwiczenia oraz zabiegi prowadzone przez fizjoterapeutów.

Ich celem jest korygowanie wadliwych ustawień występujących między prążkami międzykręgowymi, a w wyniku ich działań  zmniejsza się ucisk na struktury nerwowe rdzenia kręgowego, a pacjent przestaje odczuwać nieznośny ból. Włączając do terapii masaże można liczyć na szybki efekt leczenia i uniknięcie przewlekłej farmakoterapii, która niesie ze sobą bardzo często liczne skutki uboczne.

Ilość i intensywność masaży jest ustalana indywidualnie, a czas trwania terapii może trwać od tygodnia nawet do czterech tygodni. Zalecane jest powtarzanie zabiegów profilaktycznie tak, aby odzyskać komfort i pozbyć się uciążliwego bólu.

Sposoby leczenia kręgosłupa

Popularna podczas leczenia schorzeń kręgosłupa jest kinezyterapia, czyli inaczej leczenie ruchem. Jest to skuteczna i całkowicie bezpieczna metoda umożliwiająca pozbycie się wszelkich dolegliwości w obrębie kręgosłupa. Intensywność ćwiczeń jest dobierana indywidualnie, a podczas ich wykonywania leczący się nie odczuwa dyskomfort fizycznego.

Ćwiczenia są wykonywane w krótkich seriach, łącznie zajmują około 20 minut. Są one dobierane przez fizjoterapeutę lub rehabilitanta i gwarantują uzyskanie trwałych efektu.

kręgosłupZalecane jest również wprowadzenie do codziennego życia nawyków, które umożliwią utrzymanie kręgosłupa w dobrym stanie. Najprostszymi elementami takiej profilaktycznej gimnastyki jest przeciąganie się, napinanie mięśni brzucha czy wykonywanie przysiadów z uniesieniem rąk.

Ponadto wielu specjalistów podczas leczenia schorzeń i kontuzji kręgosłupa zaleca zajęcia na basenie co najmniej raz w tygodniu. Najlepszym stylem pływackim aby utrzymać narząd w dobrym stanie jest styl grzbietowy.

Profilaktyka

Warto pamiętać jednak jak ważna jest profilaktyka, która zapobiegnie dolegliwościom bólowym i dysfunkcjom kręgosłupa. Niezależnie od wieku i od tego czy już zmagaliśmy się w przeszłości z problemami z tym narządem czy nie, warto zadbać o utrzymanie prawidłowej postawy zarówno w czasie pracy jak i podczas wypoczynku. Warto stosować  gimnastykę leczniczą, która umocni plecy i sprawi, że ryzyko urazów i kontuzji w przyszłości będzie znacznie mniejsza.

Pracując na pełen etat niekiedy ciężko jednak zadbać o wystarczającą ilość czasu by regularnie ćwiczyć. W takiej sytuacji powinniśmy znaleźć chociaż kilkanaście minut dziennie, aby rozciągnąć się i zadbać o swój kręgosłup.

Dobrym pomysłem będzie uczęszczanie chociażby raz w tygodniu na zajęcia na basenie, a w sytuacji gdy nie umiemy pływać warto skusić się i podjąć kursu pływackiego. Nie tylko zadbamy o nasz kręgosłup, ale jednocześnie rozwiniemy się i poprawimy nasze umiejętności. Pracując siedząco koniecznie należy zaopatrzyć się w dobrze wyprofilowane krzesło, odpowiednio dobrane do wysokości biurka. Dbając o takie szczegóły możemy znacząco zmniejszyć ryzyko dysfunkcji kręgosłupa w przyszłości.