Ułamana jedynka – co robić? Odbudowywanie zęba

Załamany ząb, zwłaszcza jedynka, to ogromny problem. Wiąże się to nie tylko z bólem, ale także z nieestetycznym wyglądem. Ułamany ząb nie pozwala również na normalne jedzenie stałych pokarmów. Jeśli przydarzyło się to także Tobie, to powinieneś dowiedzieć się, co robić w takiej sytuacji. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby odbudować uszkodzony ząb.

Najczęstsze przyczyny ułamanie jedynki

Mimo tego, że zęby są twarde, to wbrew pozorom do ułamania jedynki może dojść w wielu sytuacjach. Najczęściej jest ono efektem nagłego upadku. Do takiej sytuacji może także dojść np. podczas aktywności fizycznej. Co więcej, ułamanie jedynki może nastąpić również wtedy, gdy jemy twarde produkty spożywcze, takie jak np. landrynki czy orzechy.

Ułamanie jedynki najczęściej jest następstwem uszkodzenia oraz osłabienia szkliwa zębów. Wiele produktów, takich jak cytrusy czy słodzone napoje, negatywnie wpływają na kondycję uzębienia. Z czasem szkliwo staje się coraz słabsze, a w efekcie uszkodzenie zęba jest o wiele łatwiejsze.

Jak poradzić sobie z ułamaną jedynką?

Ukruszony ząb przeważnie stanowi duży problem. Zwłaszcza jeśli uszkodzeniu uległa spora jego część. W takim przypadku ostry fragment podrażnia wnętrze jamy ustnej. Nie tylko powoduje dyskomfort, ale wygląda bardzo nieestetycznie. Jeśli uszczerbek jest duży, to konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Dentysta obejrzy ułamany ząb oraz dopasuje metody jego leczenia.

Jednym ze sposobów stosowanym w przypadku tego typu urazu, jest bonding. Polega na odbudowie zęba za pomocą kompozytu, który utwardza się pod światłem. Taki zabieg pozwala na przywrócenie odpowiedniego kształtu zęba, a tym samym jego funkcji. Nowoczesne metody sprawiają, że odbudowany ząb swoim wyglądem przypomina naturalne uzębienie, dzięki czemu trudno go odróżnić. Bonding jest metodą, która sprawdza się przede wszystkim w przypadku zębów, które zostały ułamane jedynie w niewielkim stopniu.

W jaki jeszcze sposób można naprawić uszkodzony ząb?

Jeśli ząb został uszkodzony w znacznym stopniu, to konieczne może okazać się przeprowadzenie leczenia protetycznego. W przypadku jedynki świetne efekty daje zastosowanie licówek. Są to bardzo cienkie płytki, które wykonuje się z porcelany lub kompozytu. Mocowane są do przodu zęba, dzięki czemu doskonale zakrywają wszelkie ubytki. Dzięki temu, że ich kolor można dopasować do odcienia naturalnych zębów, to wyglądają one bardzo estetycznie. Zabieg zakładania licówek składa się z kilku etapów. Najtrwalsze porcelanowe licówki mogą wytrzymać w nienaruszonym stanie nawet 20-30 lat.

W przypadku poważnego uszkodzenia zęba, konieczne może okazać się zastosowanie koron. Wzmacnia ona ząb oraz zapobiega jego utracie. Koronę umieszcza się na stałe w jamie ustnej. Nierzadko do tego, aby ją założyć, konieczne jest usunięcie uszkodzonego zęba.

Metodą, która daje najtrwalsze efekty, są bez wątpienia implanty. Bez problemu mogą posłużyć nawet kilkadziesiąt lat. 

zęby

Jak zapobiegać uszkodzeniom zębów?

Mimo że nie można zapobiec sytuacjom, w których najczęściej dochodzi do ułamania zęba, to warto jednak wiedzieć, w jaki sposób dbać o uzębienie, aby zminimalizować to ryzyko. Najważniejsza jest przede wszystkim właściwa higiena jamy ustnej. Regularne i dokładne szczotkowanie zębów wzmocni szkliwo i sprawi, że zęby będą bardziej wytrzymałe. Właściwa higiena zapobiega rozwojowi bakterii, które są odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Ta z kolei znacząco osłabia zęby i może prowadzić do ich poważnego uszkodzenia. 

Warto także sięgać po produkty spożywcze bogate w wapń. Jest to ważny budulec kości oraz zębów. Dostarczanie go do organizmu w odpowiednich dawkach może je znacząco wzmocnić. Jednocześnie należy ograniczyć spożywanie produktów o kwaśnym odczynie pH. Osłabia on szkliwo i może zwiększać ryzyko ułamania zęba.

Jeśli jednak mimo odpowiedniej higieny jamy ustnej dojdzie do ułamania jedynki, to jak najszybciej musisz się z tym uporać. Jeśli zdecydujesz się na odbudowywanie zęba, to postaw na sprawdzony gabinet. W takim miejscu otrzymasz niezbędną pomoc, a odtworzony ząb będzie nie tylko świetnie wyglądał, ale także będzie pełnił swoją funkcję.